58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Sona Erdi

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 2-9 Ekim tarihinde “Gelecek Umutla Yeşerecek” sloganı ile gerçekleştirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali, ödüllerin sahiplerine verilmesiyle son buldu. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in açılış konuşmalarıyla başlayan törene sanat çevresinden çok sayıda tanınmış isim de katıldı. 

“Antalya Altın Portakal Film Festivali En Köklü Etkinliklerimizden Biri”

AKİL Haber Ajansı’na konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festivalin önemine vurgu yaparak, “Çok eski bir etkinlik. Bu tarz uluslararası etkinliklerin sürdürülebilir olması bizim için çok önemli. Biliyorsunuz Antalya aynı zamanda bir turizm şehri. Turizmi kültür ve sanatla taçlandırdığımız zaman çok güzel bir sinerji yaratıyor. Bu açıdan çok başarılı bir sonuç aldı, biz destekliyoruz desteklemeye devam edeceğiz” dedi. 

Festival Manavgat Yangınına Adandı

Akil Haber Ajansı’na verdiği röportajda buruk bir festival gerçekleştirdiklerini, Manavgat yangınının acısını hala içlerinde taşıdıklarını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “58. Antalya Film Festivali’nde filmlerimizi pandemi kurallarına son derece uygun bir şekilde sinema severlerle buluşturduk” dedi. 

Başkan Böcek, Manavgat’ta yaşanan büyük yangını unutmadıklarını söyleyerek, “Manavgat yangını çok önemliydi. Hatıralarımız, geçmişimiz, geleceğimiz yandı. Bu anlamda ana temamızı zaten ona göre yapmıştık, 58. Antalya Altın Portakal Hatıra Ormanı olarak bütün sanatçılarımızla 1880 dönüm yer üzerinde ağaçlarımızı diktik” dedi. 

Festivalde Bir İlk Yaşandı

Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl ilk kez ‘Cahide Sonku Cast Direktörü Ödülü’ verildi. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve sinema oyuncusu Cahide Sonku adına 2019 yılından itibaren verilmeye başlanan Cahide Sonku Ödülü ilk kez bir cast direktörüne verildi. Ödül, Feride Çiçekoğlu ve Ezgi Baltaş arasında paylaştırıldı. Akil Haber Ajansı’na açıklama yapan Baltaş, “Çok güzel bir duygu, cast direktörlüğü çok görülmeyen bir alan bu yüzden jüri bu alanı görebildiği için çok mutlu oldum. Umarım kadının görünürlüğü daha çok artar, umudumuz bu yönde” ifadelerini kullandı. 

En İyi Film Ödülü Okul Tıraşı 

Gecenin en büyük ödüllerinden olan, Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde En İyi Film Ödülü’nün sahibi yönetmen ve senarist Ferit Karahan Akil Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Karmakarışık duygular içindeyim. İkinci defadır buraya geliyorum. Festival bana karşı çok cömert oldu. Bu beni çok onurlandırıyor. Antalya halkıyla beraber film seyretmekten çok mutluyuz.” 

Filmin diğer yönetmen ve senaristi Gülistan Acet ise, “O kadar heyecanlıydı ki neredeyse hiçbir şey diyemedim. Benim için çok özel bir festival bu. Anlattığım gibi ilk kısa filmimden bu yana bir şekilde ödüllendirildiğim ve kendimi yönetmen senarist ya da en azından sinemacı olarak var etmemi sağlayan bir festival. O açıdan çok mutluyum. Çok travmatik bir hikayeydi. Çok travmalarla dolu bir yaşamdı anlattığımız şey ve biz çalışırken çok üzüldük ama o üzüntüye değdi. Uzun yıllarımızı almasına rağmen yine de değdi” dedi. 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Zuhal filmiyle Nihal Yalçın, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Kafes filmiyle Tarhan Karagöz aldı. Gecede Zuhal filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi olan Nihal Yalçın “Bu kadar yoğun bir kapanmanın ve pandemi sürecinin ardından burada bütün meslektaşlarımla birlikte olmak çok keyifli. Heyecanlıyım çünkü çok güzel bir iş yaptık onun görülüyor olması ise çok keyifli” dedi. 

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülü

“Bekleyiş” belgesel filmiyle, Ulusal Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan yönetmen Aslı Akdağ, “Çok mutluyum, çok güzel işler, harika belgeseller vardı ama kadının öne çıktığı bir seçki oldu, çünkü bu sektörde iş yapan kadın yok, bu yönden güzel bir destek ve şaşırtıcı oldu benim için” dedi

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin verilen diğer ödüller: 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nün sahibi “İki Şafak Arasında” filmi oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nün sahibi “Anadolu Leoparı” oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi “Kerr” filmiyle “Tayfun Pirselimoğlu” oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Senaryo Ödülü “Okul Tıraşı” filmiyle Ferit Karahan ve Gülistan Acet’in oldu. 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü “Bağlılık Hasan” filmiyle Özgür Eken’in oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Müzik Ödülü “Kerr” filmiyle Nikos Kypourgos’un oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Kurgu Ödülü’nü “Okul Tıraşı” filmiyle Sercan Sezgin, Ferit Karahan ve Hayadeh Safiyari paylaştı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü “Anadolu Leoparı” filmiyle Billur Turan’ın oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü “İki Şafak Arasında” filmiyle Nezaket Erden ve “Kafes” filmiyle “Özay Fecht” paylaştı.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Övgüye Değer Film Ödülü Didem Şahin’in yönettiği “Acı ve Tatlı” filminin oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü “İki Şafak Arasında” filmiyle Erdem Şenocak’ın oldu. 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD En İyi Film Ödülü’nün sahibi Necip Çağhan Özdemir’in yönettiği “Bembeyaz” filmi oldu.

FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi “Kerr” filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’nun oldu.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü Clara Roquet’nin yönettiği “Libertad” filminin oldu.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Yönetmen Ödülü “Aurora” filmiyle Paz Fabrega’nın oldu.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Aile” filmiyle Claudia Grob’un oldu.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam” filmiyle Petri Poikolainen’in oldu.

Ulusal Belgesel Film Yarışması En İyi Belgesel Film Ödülü Volkan Üce’nin yönettiği “Her Şey Dahil” filminin oldu.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü Elif Refiğ’in yönettiği “Siz Biraz Uzak Kaldınız” filminin oldu.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Jüri Özel Ödülü Ali Tansu Turhan’ın yönettiği “İkinci Gece” filminin oldu.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Övgüye Değer Film Musab Tekin’in yönettiği “Rewşen” filminin oldu.

Yekta Kopan ve Sanatçı Şevval Sam’ın sunumu ile gerçekleştirilen Antalya Altın Portakal Ödül Töreni’ne ödül sahiplerinin yanı sıra sanat camiasından pek çok ünlü katıldı. 

Haber: Neslihan Memiş, Abdulrezzak Kılıç, Zeynep Sena Saydam

Fotoğraflar: Eren Baykar

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31