AGC’den AKİL HABER AJANSI’NA İki Ödül

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin (AGC) 2021 yılı Antalya Basın Ödülleri Yarışması’nda dereceye girenler açıklandı. Akil Haber Ajansı muhabirlerinin de yaptıkları haberlerle katıldığı yarışmadan iki ödül AKİL’e verildi.

Genç İletişimciler Ödülü Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Emre Gürlemiş’in yaptığı “Tekno Dindar Robot Din Görevlileri Yaygınlaşabilir mi?” başlıklı özel haberine verilirken, Jüri Teşvik Ödülü de Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Şerif Ali Duman’ın yaptığı “Atatürk’ü Son Görenlerden: Hasibe Özar” başlıklı özel haberine verildi.

“Atölyelerin Önemini Anladık”

Yarışmada Genç İletişimciler kategorisinde ödül alan Emre Gürlemiş, yaptığı haberle dini bir konuyla Türkiye’deki bir durumu gözler önüne sermek istediğini ve kamuoyunun dikkatini çekmek istediğini belirtti. Gürlemiş, “Derslerde gördüklerimizi atölyelerde uygulama şansına sahibiz. Kendimizi geliştiriyoruz. Atölyelerin ne kadar önemli yerler olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Emeklerimizin de ödülle taçlandırılması bize daha da cesaret veriyor. Başta Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne ve bize destek olan tüm hocalarıma teşekkür ederim” dedi.

Yaptığı araştırma-inceleme haberiyle Jüri Teşvik Ödülü’na layık görülen Şerif Ali Duman çok emek harcayarak haberini oluşturduğunu, emeğinin karşılığını almanın dünyanın en güzel duygularından biri olduğunu belirterek, “Ödül kısmı buzdağının görünen görünen tarafı aslında. Arka planında hummalı bir çalışma var. Biz Akil’de çok çaba gösteriyoruz, kendimizi sürekli geliştirmeye çalışıyoruz. Bize her zaman destek olan hocalarımıza ve bu ödüle layık görenlere de çok teşekkür ederim” şeklinde ifade etti.

Jüri 145 Eseri DeğerIendirdi

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murad Karaduman başkanlığındaki jüride, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Anadolu Ajansı Başfoto Muhabiri Okan Özer, Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel, TSYD Antalya Şube Başkanı Şifa Çiçek yer aldı.

Jüri başkanı Karaduman, yarışmaya geçtiğimiz yıllara göre yoğun bir katılımın olduğunu belirterek, pandemiyle geçen bir dönemde çok sayıda nitelikli eserin yer almasının önemli olduğunun altını çizdi. Nitelikli eserleri değerlendirirken çok zorlandıklarının altını çizen Karaduman, “Jüri üyeleriyle eserleri tek tek titizlikle inceledik ve puanladık. 145 eser katıldı, değerlendirildi ve puanlandırıldı. Haber dalında yoğun katılım vardı, bu bizi çok zorladı” dedi.

Yarışmada yazılı basında ödül alan isimler şöyle: Haber dalı: Faruk Çelik-‘Stok Pazarı’ (Lider Gazetesi) Jüri özel ödülü: Aslı Duran Duran-‘Yeni Hayata Merhaba’(DHA) Araştırma- inceleme: Ceren Deniz-‘Düden Can Çekişiyor’ (Hürriyet Akdeniz) Röportaj: Pelin Gel-’Tarımda Modayı Antalya Belirliyor’ (Hürriyet Akdeniz) Köşe yazısı: İhsan Coşkun-’İsimsiz Kahramanlara’ (Ekspres Gazetesi) Spor haberi: Tolga Yıldırım-‘Ölümle Dövüşüyor’ (Tolga Yıldırım) Ekonomi: Şüheda Partal- Fatura Çiftçiye Kesildi’ (Kemer Gözcü Gazetesi) Televizyon dalında ödül alan isimler şöyle: Bekir Bektaş-‘Seksen Milyonun Hakkı’(AA) Jüri özel ödülü: Sevgi Gümüş-‘Haşere Çiftliği Türkiye’de İlk ve Tek’ (Kanal V) Program: Gözde Gürgöze-‘Kalemler’den Kalanlar’ (Kanal V) Görüntü Habip Erdinç Kızılgedik-Kadir Kurucan-’Yörük Göçü’ (TRT).

Haber fotoğrafı dalında ödül alan isimler şöyle: Güncel haber fotoğrafı: İbrahim Laleli-‘7’den 70’e’ (DHA) Spor haberi fotoğrafı: Ahmet Serdar Eser-’Demir Yumruk’ (İHA) Kültür sanat haberi fotoğrafı: Ramazan Bozca-‘Dolunay’ (Akdeniz Manşet) Sökmen Baykara yılın basın fotoğrafı: İsa Akar-’Alçak İrtifa’ (İHA) Yılın radyocusu: Ümre Altınışık-’Hünkar Hacı Bektaş Veli’ (TRT Antalya Radyosu) Sayfa tasarımı: Abdullah Yüksel (Körfez Gazetesi) İnternet gazeteciliği dalında ödül alan isimler şöyle: Haber Mehmet Çınar-‘Diskotekteki Köpekbalığı için Almanya’dan Çağrı’ (DHA) Röportaj: Elif Mirmahmutoğlu-‘Gökçe Coşkun’ (penceretv.com) Genç iletişimci ödülü: Emre Gürlemiş-‘Tekno Dindar Robot Din Görevlileri Yaygınlaşabilir mi’ (AÜ- Akil Haber Ajansı Teşvik ödülü: Şerif Ali Duman-(Atatürk’ü Son Görenlerden) Hasibe Özar (AÜ Akil Haber Ajansı) AGC yönetimince verilen Nuri Dağtekin Özel Ödülü: Şifa Çiçek Kurum ödülü: Corendon.

Haber: AKİL HABER AJANSI

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31