Akdeniz Üniversitesi E-Kütüphanesinde Engelli Öğrenciler Bilgiye Daha Kolay Ulaşıyor

Elektronik kütüphanelere olan ihtiyacımız tüm dünyayı evlere hapseden pandemi süreciyle arttı. Elektronik kütüphanecilik, kütüphanelerin yaygınlaşmasına, evlerimize taşınmasına, daha etkin ve yoğun kullanılmasına bir fırsat oluşturuyor. Birçok üniversite sanal ortamda öğrencilerine E-kitap indirip okuyabilme imkânı sunuyor. Akdeniz Üniversitesi E-kütüphanesi de 30 binin üzerinde kaynak sunarak engelsiz bir kampüs yaratıyor.

Akdeniz Üniversitesi, ‘Engelsiz Kampüs’ hedefiyle attığı adımlarla engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri” kapsamında Erişilebilir Üniversite kategorisinde birinci olan Akdeniz Üniversitesi, hayata geçirdiği projelerle diğer üniversitelere de örnek oluyor. Bu projelerin arasında özellikle ‘Elektronik Kütüphane Projesi’ birçok üniversite tarafından uygulanmaya başlandı. Başta görme engelli öğrenciler olmak üzere öğrenciler kimlik numaraları, şifreleri ve engeli raporlarıyla kaynaklara erişim sağlayabiliyor.

Geleceğin Kütüphaneleri Elektronik mi Olacak?

Elektronik kütüphaneler, klasik kütüphanelerde bulunan her türlü materyali kullanıcıya elektronik ortamda sunuyor. Bu materyaller sadece resim ve yazıyla sınırlı değil. Kütüphaneler film, ses ve video ile de destekleniyor. Bu kütüphaneler okuyucuların ilgili materyalleri evlerine taşımalarına ve bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlıyor.

Kitapların elektronik ortamda saklı tutulmaları dolayısıyla yıpranmaya maruz kalmamalarının yanı sıra, kitaplara maksimum sayıda okuyucu tek tıkla ulaşabiliyor. Elektronik kütüphanelerin hem okuyucuya hem de kitabın basım aşamasına kazandırdığı hız dolayısıyla da gelecekte yaygınlık kazanacağı düşünülüyor.

 

Ücretsiz Şekilde Yararlanabileceğiniz Birkaç E-Kütüphane

Tübitak’ın tüm yayın ve dergilerinin arşivi

https://services.tubitak.gov.tr/…gmi3sgfzdu0b8ep73b

İBB’ye ait Taksim kütüphanesindeki binlerce esere ücretsiz olarak ulaşıp okuyabilirsiniz

http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/…rdam.php?atumu=

Birleşmiş Milletler bünyesinde yayınlanan tüm eserlere ulaşabileceğiniz bir arşiv

https://www.un-ilibrary.org/

Telifsiz film, kitap, makale, fotoğraf arşivi

https://www.openculture.com/

Dünyanın her yerinden yüzlerce üniversitenin ortak çevrimiçi kütüphanesi

https://www.hathitrust.org/digital_library

Her dilden birçok konuda makalelere, eserlere ulaşabileceğiniz dünyanın en büyük online kütüphanelerinden biri

http://gen.lib.rus.ec/

 

Haber: Güldeste Demirtaş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31