Akdeniz Üniversitesi Filistin’de İşlenen İnsanlık Suçuna “Dur” Diyor

İçerisinde Akdeniz Üniversitesi’nin de bulunduğu 173 Üniversite Rektörünün çevrimiçi olarak bir araya geldiği toplantıda, Filistin için Adalet çağrısında bulunularak, bir bildiri yayınladı.

Yarım asrı aşkın süredir devam eden Filistin-İsrail çatışmaları geçtiğimiz haftalarda İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek namaz kılan cemaate ses bombalarıyla saldırması sonucu alevlendi. Mescid-i Aksa’da yapılan bombardımanın ardından İsrail bu kez sivilleri hedef alarak insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Bu saldırılara dur demek için OSTİM Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye’deki 173 üniversitenin rektörünün imzasının bulunduğu bir bildiri yayınlandı.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen açıklamaya, Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerin rektörleri video konferans yöntemiyle katıldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan da bildiriye imza atarak, bu insanlık suçuna karşı sessiz kalmadı.

“İsrail İnsan Haklarını Umursamayarak Masum Sivilleri Öldürüyor”

Açıklamada, İsrail’in Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalara, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılara bir yenisini daha ekleyerek bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil çok sayıda masum sivil insanı öldürmüş, yaralamış ve evsiz bırakmış olduğu belirtildi.

Ayrıca İsrail’in insan haklarını umursamayarak dünya toplumunun gözü önünde, sistematik bir soykırım yoluyla bebek, çocuk, kadın ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, evlerini ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam ettiği de vurgulandı.

“Uluslararası İnsan Hakları Hukuku İlkeleri Çerçevesinde Saldırılar Durdurulmalı”

Konferansta Uluslararası topluma seslenilerek, Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyelerin durdurulması ve onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli desteğin gecikmeksizin verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Açıklama şöyle devam etti :

“Uluslararası yargı organlarının 1967 yılından bu yana İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları mevcuttur. Bu kararlar, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır.

Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz.”

“Haklarının Korunması Hususunda Daima Filistinlilerin Yanında Olacağız”

Konferansta akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduklarını vurgulayan rektörler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiğini ve daima yanlarında olacaklarını belirtti.

Haber: Güldeste Demirtaş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31