Akdeniz Üniversitesi’nde Farkındalık Festivali

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi öncülüğünde ‘Organ Bağışı Farkındalık Festivali’ gerçekleştirildi. Hukuk fakültesi önünde gerçekleştirilen festivale, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’nın yanı sıra nakil organ bekleyen hastalar, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı. 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla yapılan etkinlik çeşitli gösterilerle başladı. Yapılan gösterilerin ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Özkan, “Nakil bekleyen 26 bin kişinin dileği yaşayabilmek ancak bu da organ nakliyle mümkün. Şu an konuşurken bile muhtemelen bir kişi, organ beklerken hayatını kaybetti. Bu konuda sanırım empatimiz çok yüksek değil. Eksikliğini hissettiğimiz zaman daha iyi anlıyoruz. Organ nakli çok kıymetli. Masanın diğer tarafında hepimiz olabiliriz” şeklinde konuştuktan sonra “cana can katmak için” herkesi organ bağışına davet ettiği sözlerine ekledi. 

Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise, 1982 yılında kurulan Organ Nakli Merkezi’nde 40 yılda 5 bin civarında böbrek nakli, 800 civarında karaciğer nakli, 100’ün üzerinde kalp ve pankreas nakli yapıldığını dile getirdi. Ayrıca Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan’ın katkılarıyla kompozit doku nakli yapıldığını da belirtti. 

“Herkesi Organ Bağışına Davet Ediyorum”

Üç böbrek nakli ve bir karaciğer nakli olan Emin Arslan ise “1976 yılında Ankara Cebeci de Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu tarafından ilk böbrek nakli yapıldı. 25 yıl geçtikten sonra Antalya’da yine Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu hoca tarafından ikinci böbrek nakli yapıldı. Nakilden 15 yıl geçtikten sonra üçüncü böbrek ve karaciğer nakli Antalya’da yapıldı. Bu operasyonda ilk defa iki nakil birlikte bana yapıldı. 4 yıl oldu nakil olalı. Şu an çok iyiyim. Hiçbir sıkıntım yok. Herkesi organ bağışına davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve organ nakli bekleyen hastalar, dilek balonları uçurarak organ bağışı çağrısında bulundu.

Haber: Serhat Yaldız – Fadimana Sunar

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31