Akdeniz Üniversitesi’nde Mezuniyet Heyecanı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) 2022-2023 eğitim öğretim yılı Mezuniyet Töreni, AÜ Stadyumu’nda düzenlendi. Törenle birlikte 24 Fakülte, 12 Meslek Yüksekokulu ve Konservatuvardan 11 bin 833 öğrenci kep atarak yeni yaşamlarına ilk adımı attı. Depremde hayatını kaybeden öğrencilerin anıldığı bölümde ise duygu dolu anlar yaşandı. Öte yandan törende 2021 yılında menfur bir cinayet sonucu yaşamını yitiren gazetecilik bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu da arkadaşları ve üniversite yönetimi tarafından anıldı. Haytaoğlu’nun ailesine Rektör Özlenen Özkan tarafından başarı belgesi verildi.

Fotoğraf: Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi Stadyumunda düzenlenen törene Antalya Vali Vekili Yalçın Sezgin, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Tuğba Vural Çokal, İbrahim Ethem Taş, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arife Uslu Gökceoğlu,  Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan Özdemir, İl Gençlik ve Spor Müdürü Yavuz Gürhan, Antalya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Oğuz Karahan, AK Parti Antalya İl Başkanı Ali Çetin, fakülte dekanları, meslek yüksek okulu müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Antalya’ya Çok Yakışıyor

Törende söz alan Vali Vekili Sezgin Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararası bir marka olarak Antalya’ya çok yakıştığını belirttikten sonra sözlerine, “Akdeniz Üniversitesi kurulduğu günden bu yana 40 yıldır genç nesilleri yarınlara hazırlayarak şehrimiz ve ülkemiz için bilgi üretiyor, değer üretiyor. Bugün burada mezun olan öğrencilerimizin emekleri, gayretleri başarıları aldıkları diploma ile tescillenmiştir. Onları kutluyoruz. Öğrencilerimizin bu başarısında pay sahibi olan herkesi tebrik ediyoruz” ifadelerini ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, “Sizler bugün aldığınız diploma ile bir üniversite mezunu olmakla kalmıyor aynı zamanda dünya kenti olan Antalya’mızın önemli bir kurumu olan Akdeniz Üniversitesi mezunu olmanın da gururunu taşıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Depremde Hayatını Kaybeden Öğrencilerin İsimleri Fakültelerinde Yaşatılacak

Konuşmasına Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden öğrencileri anarak başlayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Ülkemizin en acı günlerinden biri olan Kahramanmaraş depremi nedeniyle buruk bir eğitim dönemi geçirdik. 6 Şubat sabahı milletçe hepimizi yasa boğan acı bir haberle sarsıldık. 11 ilimizi etkileyen, acısı tüm Türkiye’ye yayılan bu depremde Üniversite olarak biz de maalesef 20 öğrencimizi kaybettik. Akademisyenlerimizin, idari personellerimizin ailelerinden, arkadaşlarımızdan, çevremizden kayıplar oldu. Depremde kaybettiğiniz sevgili öğrencilerimizin anısını onurlandırmak ve hatıralarını sonsuza kadar yaşatmak istiyoruz. Bu amaçla her bir öğrencimizin ismini, eğitim gördükleri fakültelerimizde bir sınıfa vermeye karar verdik” dedi.

“Cesaret Edilmeyeni Tercih Ettiğinizde Fark Yarattığınızı Göreceksiniz”

Akdeniz Üniversitesi’nin 40’ıncı yılı olduğunu belirten Özkan, bu 40 yılda Antalya ile birlikte büyüdüklerini ve Antalya’yı da büyüttüklerini ve elde edilen başarılarla sadece şehrin değil Türkiye’nin de yüz akı olduklarını belirtti.

Öğrencilere bundan sonraki yaşamlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunan teknolojinin sunduğu imkanlara vurgu yaptıktan sonra Rektör Özkan sözlerine, “Teknolojinin sunduğu imkânları mesleğinize ne kadar çok adapte edebilir, farklı yaklaşımlar geliştirebilirseniz o kadar başarılı olabilirsiniz. Buradaki anahtar kelime “farklı” olmak, sıradan olmamaktır. İleride yüzlerce farklı seçenekle karşılaşacaksınız. Ancak daha az gidilmiş olanı, daha önce cesaret edilmeyeni tercih ettiğinizde fark yarattığınızı göreceksiniz. Evet, bu yol daha korkutucu olabilir, daha fazla engelle ve bunu yapamazsın diyenlerle karşılaşabilirsiniz. Onlara aldırmadan kendi hedef ve hayallerinizin peşinden gidin. Bu durumu bizzat deneyimlemiş biri olarak söylüyorum bunları. Türkiye’nin ilk kol, yüz nakli, dünyanın ilk rahim naklini gerçekleştirirken duyduğumuz sözler, karşılaştığımız engelleri tahmin bile edemezsiniz. Daha önce gidilmemiş bir yolu açmak tahminimizden zor oldu ancak sonucu da verdiğimiz emek kadar büyük ve gurur verici oldu. Sizler de hangi alanda olursanız olun hayatta kendi ayak izleriniz, özgün bakışınız olsun. Karşılaşacağınız zorluklarla mücadele etmekten korkmayın” şeklinde devam etti.

Konuşmasının son bölümünde Özlenen Özkan, öğrencileri hayata hazırlayan, destekleyen ailelerine de özellikle teşekkür ederek tüm Akdeniz Üniversitesi ailesi adına öğrencilere başarı ve mutluluk diledi.

Depremde Yaşamını Yitiren Öğrenciler Anıldı

Mezuniyet töreninde ilk olarak Kahramanmaraş merkezli depremde yaşamını kaybeden öğrencileri anmak için video gösterimi yapıldı. Anmanın ardından depremde yaşamını kaybeden Edebiyat Fakültesi öğrencisi Adıl Kadyrbekov’un annesi Aizhan Kadyrbekov’a mezuniyet anısına başarı belgesi takdim edilirken de duygu dolu anlar yaşandı.

Azra Gülendam Haytaoğlu Unutulmadı

2021 yılında menfur bir cinayet sonucu yaşamını yitiren Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu da arkadaşları ve üniversite yönetimi tarafından anıldı. Bu yıl mezun olacak Haytaoğlu’nun ailesine Rektör Özlenen Özkan tarafından başarı belgesi takdim edildi.

Her Zaman İletişimle Kalmaya Devam Edeceğim

Gazetecilik bölümünden mezun olan Yaşar Soylu ise duygularını Akil Haber Ajansı’na şu şekilde aktardı: “Hayallerimi ve hedeflerimi belirlediğim bu fakültede olmaktan her zaman gurur ve mutluluk duydum. Her zaman üretmeye ve bir gün önceki halimden daha iyi bir seviyede olmaya çalıştım. Şimdi ise benim için bir hayat bitiyor, başka bir hayat başlıyor. Her zaman üretmeye ve tabii ki her zaman iletişimle kalmaya devam edeceğim.”

Her Güzel Şeyin Bir Sonu Olduğu Gibi Bu Güzel Şeyin de Sonuna Geldik

2019 girişli öğrenciler olarak kampüste yeteri kadar vakit geçiremediklerini belirten Vildan Özkan ise mezuniyet sonrası duygularını, “4 sene su gibi akıp gitti. İlk dönem alışma süreci ardından bahar dönemi başlamadan korona virüsünün çıktı ve ikinci sınıf online şekilde geçti. Sonrasında ise pandemi sürecinin bizde ve toplumda bıraktığı izleri, kaygıları atlatmaya çalıştık. Benim için en zoru ise yoğun bir iş temposu ve okulu aynı anda yürütmeye çalışmak oldu. Çok zor bir süreçti. Sonra ise 6 Şubat depremini yaşadık. Ardından tekrar eğitimin online oldu derken okul bitti. Biz 2019 girişli öğrenciler olarak planda olmayan durumlardan dolayı çok güzel olan fakültemizi yeteri kadar zaman geçiremeden mezun olduk. Ama yine de okulum bana çok şey kattı. Şartlar farklı olsaydı çok daha fazlasını yapacağımızdan şüphemiz. Keşke İletişim Fakültesi olarak fakültemizde bir mezuniyet töreni yapabilseydik ama olmadı” şeklinde ifade etti.

Çok Kıymetli Deneyimler Edindim

Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu Alev İlyas ise mezuniyet heyecanını şu ifadelerle dile getirdi: “4 yıllık iletişim fakültesi hayatım her ne kadar pandemiye denk gelse de elimden geldiğince o açığı kapatmaya çalıştım. Pek değerli hocalarımla çok kıymetli deneyimler edindim. Meslek hayatımda da bu deneyimlerimi artı deneyimler katarak yükseltmek için elimden geleni yapacağım.”

Heyecan ve Stres Bir Arada

Yeni mezunlardan Rawdah Megdad duygularını şu şekilde açıkladı: “Çok güzel bir histi. Bu anı çok bekliyordum. Heyecan da vardı, stres de vardı. Hepimiz gelecek süreç nasıl olacak, iş durumu nasıl olacak diye bekliyoruz.

Leman Kerimli ise, “Ruhuma, renk katıp beni daha da güzelleştirdiğin için teşekkür ederim Akdeniz Üniversitesi” diyerek hislerini paylaştı.

 

Dört Yıl Çok Çabuk Geçti

Eğitim aldığı dört yılın çok çabuk geçtiğini söyleyen Gazetecilik bölümü öğrencisi Enis Nazlı, “Bu sürede çok sayıda felaket yaşadık. Bu bizim eğitimimizi etkilese de bu sayede yeni eğitim metotlarının farkına vararak, eğitimimize devam ettik. Bunun da eğitim hayatımıza birçok faydası oldu. Birçok hocam ve arkadaşlarımla pek iyi tanışamamış olmanın burukluğu var içimde ama her şeye rağmen okuduğum tüm yıllar çok güzeldi bana bir şeyler katan herkese teşekkür ediyorum” diyerek duygularını ifade etti.

Haber: Akil Haber Ajansı

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31