Altın Portakal’da Kadın Dayanışması

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, “Narperi’nin Bileziği” film ekibi ve oyuncuları İranlı kadınların başlattığı özgürlük mücadelesine destek vermek için saçlarını kesti.

İran’da başörtüsünü İslami usullere göre takmaması sebebiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan ve gözaltında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini için gerçekleştirilen eylemlerde vatandaşlar sokaklarda İran polisiyle karşı karşıya gelirken binlerce kadın, başörtülerini atıp saçlarını keserek protestoya destek verdi. İranlı kadınların özgürlük mücadelesi birçok ülkede ses getirirken bir destek de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden geldi.

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Altın Portakal Film Festivalinin dördüncü günü kadın dayanışmasını hatırlatan bir eyleme şahitlik etti. Jale İncekol’un pandemi döneminde Denizli’nin Bozkurt ilçesinde 20 kadının yaşadığı değişimi anlattığı belgeseli “Narperi’nin Bileziği” özel gösterimle izleyiciyle buluştu. Film ekibi ve oyuncular söyleşi sonunda İran’da ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülen Mahsa Amini’yi anmak ve İranlı kadınların özgürlük mücadelesine destek vermek için saçlarını kesti.

“Hepimiz Mahsa Aminiyiz”

Film yönetmeni Jale İncekol, gösterim sonrası İran’daki kadın mücadelesi için “İran’da bir kadın ahlak polisi tarafından dövülerek öldürüldü ve ardından İran’daki kız kardeşlerimiz çok büyük bir mücadele başlattılar. Biz bu filmin ekibi olarak onların yanında durduğumuzu söylemek istiyoruz. Hepimiz Mahsa Amini’yiz” şeklinde konuştu.

Film ekibi kestikleri saçları toplayıp bir kutuya koyarken salondaki izleyiciler alkışlarıyla destek verdi.

Haber: Emre Gürlemiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31