Antalya Oyuncak Müzesi 10 Yaşında

Bünyesinde pek çok oyuncak sergileyen ve 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken, Kaleiçi Yat Limanı’ndaki Antalya Oyuncak Müzesi 10. yılını kutluyor. Yetişkinleri çocukluk anılarına götüren Oyuncak Müzesi, dünyanın pek çok yerinden getirilen yerli ve yabancı bine yakın antika oyuncağa ev sahipliği yapıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi olarak faaliyete geçirilen ve onuncu yılına giren müze, 23 Nisan 2011 tarihinde İstanbul Oyuncak Müzesi’nin sahibi,  Araştırmacı, Şair ve Yazar Sunay Akın danışmanlığında açılmıştı. 

Akil Haber Ajansı’na müze ile ilgili bilgi veren Müze Müdürü Saliha Özdemir İpek, müzenin açılma amaçlarının unutulmayan çocukluk düşlerini armağan etme ve Antalya’ya alternatif bir mekân kazandırmak, turizmde çeşitliliğinin artırılması olduğunu belirtti. İpek, “Antalya oyuncak müzesi koleksiyonu, tasarımı, konumu ve müzecilik faaliyetleriyle Avrupa’nın, dünyanın en iyi oyuncak müzelerinden bir tanesidir” şeklinde konuştu. 

Oyuncaklar Her Yaş Grubuna Hitap Ediyor

Müzeciliğin sadece objelerin sergilendiği, depolandığı, korunduğu yerler değil, halkla iç içe eğitim faaliyetleriyle hem çocukların hem de yetişkinlerin hayatlarına değer katacak yerler olduğuna değinen İpek, oyuncakların her ne kadar çocukları ilgilendiren bir objeymiş gibi görünse de her yaş gurubuna hitap ettiğinin altını çizdi. 

İpek, çocuk gelişiminde, eğitim bilimlerinden iletişim bilimlerine kadar birçok bilim dalının önemine vurgu yaparak, “Bu anlamda biz de bunu sergiliyoruz. Hem de yaptığımız çalışmalarda etkin bir şekilde kullanarak topluma fayda sağlıyoruz” Dedi.  İpek ayrıca, müzenin aynı zamanda Antalya kent kimliğinin oluşmasında önemli role sahip olduğunu belirtti.  Müzede aynı zamanda  Altın Portakala ithafen bölüm olduğunu vurgulayan İpek, gösteri dünyasından oyuncakların sergilendiğini de ifade etti. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinin pek çok sektörü etkilediği gibi müzeciliği de etkilediğini, bu nedenle belli aralıklarla faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldıklarını belirten İpek, ekonomik olarak da zorluk çektiğini söyledi. 

İpek, öte yandan pandeminin insanların psikolojik olarak böylesi yerlere ne kadar ihtiyaç duyduğunu da gösterdiğini sözlerine ekledi. İpek, bu süreç içerisinde hijyen kurallarına uyarak ziyaretçilerini ağırlamaya devam edeceklerini belirtti.   

Müze aynı zamanda İstanbul ve İzmir’den sonra Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzedir.  

Haber: Abdulrezzak Kılıç ve Rawdah Megdad 

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31