Antalya’da Akıllı Tarım Dönemi Başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, seracılık ve meyve bahçelerinde başlattığı “Akıllı Tarım” projesini harekete geçirdi. İlk etabı Elmalı’da kurulan proje, seralara ve bahçelere dijital tarımsal takip amaçlı kablosuz izleme sistemi kurularak çiftçilere tanıtıldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yerel mecrada başlattığı kalkınma projesi kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Proje kapsamında, üreticilerin girdi maliyetlerini düşürerek tarım arazisinde daha çok verim elde etmeyi amaçlanıyor.

Büyükşehir belediyesi çiftçilere büyük maliyetler ortaya çıkaran dijital tarım teknolojilerini kırsal bölgelerde ücretsiz olarak sunacak. Sera ve meyve bahçelerine kurulacak sistemle, tarımsal üretim alanlarından en yüksek verimi almak, insan sağlığına/ çevreye duyarlı üretim yapabilmek, aşırı su ve gübre tüketimini önleyerek sürdürülebilir tarımı korumak adına ekili alanlar sürekli olarak izlenecek.

Bu kapsamda ilk kez Elmalı İlçesi Çukurelma Mahallesi’nde sera ve bahçelerde uygulanan Dijital Tarımsal Takip Amaçlı Kablosuz Uzaktan İzleme Sistemi, şimdi de Kumluca İlçesi Mavikent Mahallesi’nde uygulanmaya başladı.

Çiftçiler Tarımda Teknoloji İle Buluşuyor

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Seda Özel, akıllı takip sistemi ile çiftçilerin girdi maliyetlerinde düşüş olacağını belirterek, “Üreticilerin teknolojiyle birlikte üretimleri sağlanmaya çalışılıyor. Daha önceden Elmalı’da başlattığımız akıllı takip sistemiyle girdi maliyetlerinde kayıpların ciddi derecede önlendiğini gördük. İş gücü ve girdi maliyetlerindeki kaybı da bu cihaz ve sistem ile önlüyoruz. Bu uygulamayla çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kooperatif Başkanı Böcek’e Teşekkür Etti

Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Mustafa Çetin de projenin önemine vurgu yaparak, “Çiftçilerimiz için gereken bir proje. Girdi maliyetleri son dönemde had safhaya ulaştı. Bu projeyle gübre, su, elektrik gibi maliyetlerin önüne geçeceğiz. Akıllı takip sistemi ile topraktaki nem oranı, PH oranı, sıcaklık seviyesini anlık olarak takip edebileceğiz. Bu projeyi başlatan ve üreticiye her zaman büyük destek olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haber: Berzan Arda Şipar

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31