Antalya’da Radyo Yayıncılığı Konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümü, “Antalya Merkezinde Kamusal ve Özel Radyo Yayıncılığı” başlıklı seminer düzenledi. Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğin moderatörlüğünü Öğr. Gör. Suat Erdöl yaparken seminerein konukları; Emekli TRT Antalya Radyosu Müdürü Gürsel Kaya, TRT Antalya Radyosu Prodüktörü Emre Altınışık, Turist FM Radyo Programcısı & Yayın Şefi Tunca Karadağ ve Radyo V Program Müdürü Akif Arıcı oldu.

Radyo Yerel Bir Kavramdır

Konuşmacılardan Tunca Karadağ radyo yayıncılığının yerel bir kavram olduğunu vurgulayarak, “Radyo yayıncılığının ulusal olmaması gerekiyor. Dünyada bunun çeşitli örnekleri var, birçok ülkede özellikle eyalet sistemi olan ülkelerde hep yerel radyodur, ulusal radyoculuk yoktur. Televizyon belki ulusal olabilir ama ulusal radyo olacaksa, kamu radyosu olmalıdır ve bu da TRT olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kendi deneyimlerinden yola çıkarak öğrencilere tavsiye veren Tunca Karadağ; radyonun her koşulda dinlenebildiğini, aslında en etkili iletişim aracı olduğunu ve de sektörde başarılı, iyi bir yayıncı olmak için iyi bir dinleyici olunması gerektiğini belirtti.

Radyo Yayınında En İyisini En Güzelini Verebilmeli

Emekli TRT Antalya Radyosu Müdürü Gürsel Kaya ise; medyanın doğru ve etik bir şekilde kullanılmasının önemine, sektördeki etik değerlere ve kalite standartlarına olan ihtiyaca değindi. Kaya konuşmasında, “Medya kullanılacak bir araç olmamalı. Her zaman tarafsız, her zaman doğru, her zaman dürüst, her zaman en iyisini, en güzelini verebilmeli insana. İster robotla yayın yapın ister dijital yayın yapın, ister tek başına ister beş kişilik bir kadroyla yayın yapın kiminle yayın yaparsanız yapın ya da ne ile yayın yaparsanız yapın sonuçta iş insanda bitiyor, yani sizde bitiyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Duygu Kartal

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31