Apple’a Açtığı Davayı Kazandı

IPhone satışlarında kutudan çıkmayan şarj aleti nedeni ile Brezilya’da bir kullanıcı Apple şirketine dava açtı. Brezilyalı Mariana Morales Oliveira, Apple’a açtığı davayı kazanarak mahkeme kararı ile “İPhone 12” aksesuarı alma hakkını elde etti.

Apple yeni telefonlarını tanıtırken radikal bir karar alarak daha önce İPhone kutularında yer alan şarj adaptörü ve kulaklığı, “İPhone 12” kutusundan çıkarmıştı. ABD’li teknoloji devi, bu kararın ardından kendisine açılan davalarla gündeme geldi. Brezilya’da bir kullanıcının Apple’a açtığı davayı kazanmasının emsal teşkil edeceği belirtiliyor. 

“Şarj Adaptörü Mü Çevreyi Kirletiyor?”

Brezilyalı kullanıcının avukatı Rafael Quaresma basına yaptığı açıklamada, Apple’ın lansmanında belirttiği plastik kullanımının çevre için bir endişe olduğunu ve bu nedenle şarj aletlerini kutudan çıkarma kararını eleştirdi. 

Quaresma açıklamasında, “Bu göreceli bir korumadır, çünkü üretici aksesuarı satmayı bırakmamıştır. Şarj adaptörünün üretimini durdurmadı ve ayrı olarak satın alabilirsiniz. Bu biraz anlamsız. Sadece akıllı telefonla birlikte gelen şarj adaptörü mü çevreyi kirletiyor? Ayrı satın alınan şey şarj adaptörü değil mi?” ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararına göre ise, 10 gün içerisinde bir şarj adaptörünün tüketiciye ücretsiz teslimatının sağlanması gerekiyor. Aksi halde Apple tüketiciye 38 dolar para cezası ödeyecek. 

Haber: İlknur Alparslan

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31