Aysever’den Z Kuşağına ve Eğitim Sistemine Eleştiri

Gazeteci-Yazar Enver Aysever, 11. Antalya Kitap Fuarı kapsamında katıldığı söyleşi sonrası, Akil Haber Ajansı’na konuştu. Aysever, Türkiye’deki eğitim sistemini ve Z kuşağını eleştirdi ve bu yaş grubunun fazla abartıldığını, yalnızca teknolojiyi iyi kullanabilmenin geleceği değiştiremeyeceğini belirterek, “Bu algının yıkılması gerekir” dedi. 

Gazeteci Aysever, Z kuşağının teknolojiyi çok iyi kullanabilmelerinin Türkiye’deki mevcut durumu değiştirmeye yetemeyeceğini, bu kuşağın gereğinden fazla abartıldığını düşündüğünü belirtti. 

Okullarda verilen eğitimin temelinde laik bir yapının olması gerektiğine vurgu yapan Aysever, eğitimin anaokulunda başlaması ve etik dersinin verilmesinin eğitime katkısının daha fazla olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin güncel birçok probleminden de söz eden Aysever, kitap fuarına katılan yazarların yeterli niteliğe sahip olmamasından da yakındı. Okullarda ders kitaplarının yanı sıra edebi eserlerin de okutulması gerektiğini vurguladı.  

Aysever ayrıca, Türkiye’de verilen akademik eğitimin de yeterli olmadığına işaret etti. Düzgün bir eğitim vermek için çaba sarf eden birkaç akademisyen ile bu durumun düzeltilemeyeceğini söyledi. 

Gazetecilik Bölümü Öğrencilerine Uyarılar

Gazeteci Enver Aysever, iletişim fakültesi gazetecilik bölümünde okuyan öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, gazeteciliğin ciddi bir entelektüel birikimden ve tarafsızlıktan geçtiğini söyledi. Özellikle dünyaya başka bir pencereden bakmanın faydalı olacağının altını çizen Aysever, gazeteci adaylarının yeni medyayı doğru kullanmaları durumunda meslekte gelişme gösterebileceklerinin ve bu gelişmenin sonucunda açığa çıkabilecek dezenformasyonlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Haber: Ulaş Nair ve Serhat Yaldız

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31