Basın Özgürlüğü Paneli Gerçekleşti

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ve Nürnberg Basın Kulübü arasındaki “Medya Köprüsü” projesi kapsamında Basın Özgürlüğü başlıklı panel gerçekleşti. Moderatörlüğünü AGC Başkanı İdris Taş’ın yaptığı panelde Nürnberg Basın Kulübü Başkanı Dr. Siegfried Zelnhefer, Alman Basın Ajansı’ndan Joachim Hauck, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Mevlüt Yeni ile öğretim görevlisi Işık Tuncel konuşmacı olarak yer aldı. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Taş: Misafirlerimiz Gönül Elçisidir

Panelin moderatörlüğünü üstlenen AGC Başkanı İdris Taş gazeteciliğin önemine vurgu yaptıktan sonra, “Gazetecilik en önemli ve en özel meslek olsa gerek ki devlet ve halk arasında köprü görevi görür ve dünyanın her yerinde aynıdır. Misafirlerimiz kentimizin tanıtımında çok önemli bir yere sahiptirler kent markasına katkıları vardır ve bu konuda gönül elçileridir” ifadelerini kullandı.

“Demokrasiyi Savunan Herkes Bu Konuyla İlgilenmeli”

Basın özgülüğünün demokrasi ile olan ilişkisine değinen Nürnberg Basın Kulübü Başkanı Dr. Siegfried Zelnhefer konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Basın özgürlüğü demek demokrasi demektir basın özgürlüğünün olmadığı yerlerde demokrasiden söz edilemez o yüzden demokrasiyi savunan herkes bu konuyla ilgilenmeli. Basına olan bu kısıtlamalar diktatör ülkelerden demokrasi ülkelerine sıçramaya başladı. Bu kısıtlamalardan dolayı bu yıl 34 meslektaşımız hayatını kaybederken 517 meslektaşımız cezaevinde. Ülkemiz olan Almanya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke içerisinde on altıncı sıradan yirmi birinci sıraya geriledi. Basın özgürlüğüyle gurur duyduğumuz ülkemizde bunun sebebini araştırmak gerekiyor.  Bazı yerlerde gazetecilerimizin güvenlik elemanlarıyla sahaya gitmesi can sıkıcı bir hal almaya başladı.”

Gençlerin Çoğunluk Olması Ülkenizdeki Basın Geleceğinin Parlak Olacağının Bir Göstergesi

Alman Basın Ajansı’ndan Joachim Hauck, salondaki gençlerin fazla olmasının basının geleceğinin parlak olmasının göstergesi olduğunu söyledikten sonra konuşmasına, “Oto sansür çok ciddi hal almaya başladı. Bununla mücadele etmek çok önemli bir konumda bizleri bekliyor. Medya sahiplerinin de lehine olabileceği için bazı haberlerin yapılmaması isteniyor ve resmi otoritenin karşısında durduklarında da sıkıntı çekebileceklerini göz önünde bulundurmak zorunda kalıyorlar. Bu da basın üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Bir de maddi sıkıntı çekmemek için reklam amaçlı haberlerde bulunuyorlar. Bizim ülkemizde dört bin euro maaş alan mesleğe yeni başlamış birisiyle sizin ülkenizde on beş bin TL ile görev yapan kişinin düşünceleri de farklıdır farklı olacaktır” şeklinde devam etti.

Basın Özgürlüğü Düşünceyi Açıklamanın En Etkili Yöntemlerin Biri

Basın özgürlüğü düşünceyi açıklamanın en etkili yöntemlerindendir Ögr. Görevlisi AGC Başkan Vekili Öğr. Gör. Işık Tuncel ise basın ve ifade özgürlüğünün arasındaki bağlantı hakkında dinleyenlere bilgi verdi. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Mevlüt Yeni ise gazetecilik mesleğini seçmek isteyenler için mücadeleci ruhun önemine vurgu yaptı.

Haber: Taha Yasin Kaya

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31