Biontech Aşısı Antalya’da

Almanya’da yaşayan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in geliştirdiği Pfizer-Biontech aşısı tüm Türkiye’yle eş zamanlı olarak Antalya’da da uygulanmaya başladı.

İnaktif Çin aşısından sonra ülkemizde uygulanmaya başlayan ikinci aşı olan Pfizer-Biontech aşısı yeni bir teknoloji olan M-RNA sistemiyle üretiliyor. Aşı sırası gelen vatandaşlar Sinovac ya da Biontech aşısından birini tercih edebiliyorlar. Ancak M-RNA aşısı olan Biontech sadece hastanelerde uygulanabilirken, inaktif aşı olan Sinovac ise hastanelerin yanısıra Aile Sağlık Merkezleri’nde uygulanabiliyor. Antalya merkezde ise bu aşı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Kepez Devlet Hastanesinde yaptırılabiliyor. Yetkililer Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aşının uygulanmaya başladığı ilk gün olan 2 Nisan cuma günü 500’ün üstünde, ikinci gün ise 650’nin üstünde vatandaşın Biontech aşısı yaptırmak için randevu aldığını belirtti. Biontech aşısını yaptırmak isteyen vatandaşlardan bilgilendirme ve onam formunu imzalaması isteniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı bilgiye göre ilk etapta 4.5 milyon doz Pfizer-Biontech aşısı için anlaşma yapıldı ve bunların 2.8 milyonu uygulanmak üzere teslim alındı. Önümüzdeki günlerde bu sayının artması için görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Haber: Akil Haber Ajansı

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31