Celal Şengör’den Cumhuriyet Vurgusu

Bu yıl 40’ıncısı düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’nda Celal Şengör, “Bir Bilim Adamı Olarak Atatürk” başlıklı söyleşiyi gerçekleştirdi.

İstanbul Beylikdüzü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kitap fuarında 400’den fazla kültür etkinliği, 2000’den fazla yazar yer aldı. Söyleşilerden imza günlerine birçok etkinliğin yer aldığı fuarda Celal Şengör, cumhuriyet ve Atatürk üzerine katılımcılarla sohbet gerçekleştirdi.

“Biz Muasır Medeniyetin Üstüne Çıkacağız”

Türkiye’nin hala gelişmeye açık olduğunu, Atatürk’ün açtığı yolda Türk milletinin yürüyeceğini ancak bu şekilde muasır medeniyet seviyesine çıkılabileceğini belirten Celal Şengör; “Benim geçmişte bahsettiğim bir şeylerle günümüzde hareket etmeyin. Biz muasır medeniyeti takip edeceğiz ama o muasır medeniyetinin üstüne çıkacağız” dedi.

“Önceliğimiz Milleti Hür Kılmak”

Cumhuriyetin kuruluş serüveninden ve ideallerinden bahseden Şengör; “Ben bu milletin ferdi olarak bir bireyiyim, bugün varım yarın yokum. Ülkeyi yönetenleri millet seçecek, millet hür kılınacak. Amacımız bağımsız Türkiye oluşturmak. İnsanlar kendilerini yönetecek birilerini arıyordu. Atatürk, ‘Ülkeyi milleti yönetecek’ dedi” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün satranç tahtası gibi planladığı savaş cephelerinden, milleti hür kılmak için gösterdiği çabasından ve onun bir bilim insanı olarak dahi biri olduğundan bahseden Celal Şengör sözlerini tamamladı.

Haber: Mislina Kır

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31