Çevrimiçi Söyleşiler’in Konuğu Mevlüt Yeni

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ayşen Yalman moderatörlüğünde gerçekleştirilen Çevrimiçi Söyleşiler programı her hafta sektörün deneyimli çalışanlarını öğrenciler ile buluşturmaya devam ediyor.

Çevrimiçi Söyleşiler programının bu haftaki konuğu, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni oldu. Yeni, programda Öğretim Görevlisi Ayşen Yalman’dan ve öğrencilerden gelen sorulara yanıt verdi. Konuşmasına Yalman’ın, “Öğrenciler daha çok yerel basın yerine ulusal basına yönelmeyi tercih ediyorlar nedeni nedir?” sorusuna yanıt vererek başlayan Yeni, “Öncelikle tüm öğrencilere, izleyicilere selamlarımı iletiyorum. İletişim Fakültemiz bizlerin gözbebeği bugün burada vereceğim bilgilerin onlar için faydalı olacağına inanıyorum. Mezun arkadaşlarımızın hayalleri, beklentileri var ancak siz de takdir edersiniz ki her yıl iletişim fakültelerinden 6 bin öğrenci mezun ediyoruz ve tamamını istihdam edebilme şansımız maalesef yok. Yerel medyanın önemini kavramamız gerekiyor çünkü yerel medya, demokrasinin işleyişinde, yerel sorunların çözümünde, yerel bürokrasinin, iş dünyasının işlemesinde çok önemli bir rol oynuyor” dedi.

“Teknoloji Bizlere Çok Büyük Rahatlıklar Sağladı”

Teknolojinin gazeteciler için sağladığı imkanlara da değinen Yeni sözlerine, “Teknoloji bizlere birçok yeni olanak sağladı. Örneğin, şu an yaptığımız yayın dahil eski şartlarda bir sürü iş yükü gerektiriyordu. Kameraların kurulması, kabloların yerleştirilmesi, ışıkların ayarlanması, kameraların ayarlanması gibi ancak şu an sadece cep telefonlarımızı kullanarak bunlar gerçekleştirebiliyoruz. Bu da arkadaşlarımızın kendilerini daha fazla geliştirmeleri gerektiğini gösterir çünkü artık daha fazla iş gücüne ihtiyaç yok. Maalesef bu aşamada da şöyle bir şey var iletişim fakültelerimizde eğitim gören arkadaşlarımızın kendilerini geliştirmediklerini görüyoruz yani ya istemeden bu bölümü seçiyorlar ya da seçtikten sonra karar değiştirip kendi gelişimlerini tamamlamıyorlar. Benim çalıştığım kurumda da iletişim fakültesi mezunu arkadaşlarımız var ancak yeni gazeteci olan arkadaşlarımız gerçekten saha haberciliğinden bihaberler bu gerçekten yanlış bir durum” şeklinde devam etti.

“Yerel Medyanın Kaynakları Gittikçe Daralıyor”

Yerel basın organlarının şehre katkılarına da değinen Yeni, “Yerel medyanın şehrine katkıları gerçekten büyük boyutlarda ve yadsınamaz. Şehrin tanıtılması, şehirle ilgili şehir dışından haber almak isteyenlerin ilk adresi tabii ki yerel medyadır. Ancak son zamanlarda özellikle pandemi süreci öncesinde başlayan ve sonrasında pandemi ile ivme kazanan bir kaynak daralmasıyla karşı karşıya, ilan almak, gazetenin devamlılığını sağlamak çok daha güç bir hale

geldi. Artık birçok insan kendi yayın organını çıkartıyor, kendi yayın organını yaratıyor dolayısıyla bir belediye başkanı veya herhangi birisi kurumsal bir reklamını kendisi yayınlıyor yani o kadar basit bir şekilde yayıncılık yapılmaya başlandı ki kimse emek harcamıyor. Bizlerin emek vererek izleyicinin, dinleyicinin, okuyucunun önüne getirdiğimiz bir eseri başka yerlerde kullanılıyor ve bu kısa sürede sosyal medyada kendine yer edinebiliyor” dedi.

“Gazetecilik Dijital Dünyaya Evriliyor”

“Basılı yayın ömrünün doldururken gazetecilik meslek olarak nasıl bir kimlik kazanacak?” sorusuna yanıt veren Yeni, “Gazetecilik dijital dünyaya evriliyor ve kabuk değiştiriyor artık birçok gazete alaylı gazetecilerden çok okumuş, iletişim fakültesi mezunlarını tercih ediyor. Kamera tutmayı bilen, dijitalleşmeye ayak uydurmayı başarmış kişiler bu meslekte kendilerine yer edinebiliyor. Günümüzde milyonlarca Türk lirası kazanan Youtuber’lar var, içerik üreticileri var örneğin bu kişiler kendi videolarını çekiyorlar, bu videoları montajlıyorlar ve kanallarında yayınlıyorlar. Bu arkadaşların birçoğu belki de iletişim fakültesi mezunu değil, herhangi bir okuldan mezun olmamış dahil olabilirler ancak bunu kendilerine meslek edinmişler ve kendilerini geliştirip ilerlemeyi başarabilmişler” şeklinde konuştu.

“Antalya Dünya İle Bağlantısı Olan Önemli Bir Şehir”

Antalya’nın haber potansiyelini de değerlendiren Yeni, “Antalya kesinlikle yüksek haber potansiyeline sahip bir şehir özellikle ana haber bültenlerine bakarsak, gazetelere bakarsak mutlaka Antalya ile ilgili bir haber görmemiz mümkündür. Gerek tarım gerek turizm olarak Antalya gerçekten sürekli kendi haberini yaratan bir şehir. Teknoloji konusunda birçok insanın yine Antalya’yı ziyaret ettiğini söylemek mümkün. Futbol takımımızın üst liglerde olması spor açısından, Belek bölgemizdeki golf sahalarımız sayesinde tanınmış pek çok sporcu yine Antalya’yı ziyaret ediyor ve bunların her biri birer haber niteliği taşıyor. Kısacası Antalya’da gazetecilik yapan kişilerin haber sorunu yaşaması çok zor” açıklamasında bulundu.

Korsan Yayıncılıkla Mücadele Edeceğiz”

Sosyal medya platformları üzerinden yayın yapan mecralara değinen Yeni, “Sosyal medyada yayın yapan platformlar halk tarafından besleniyor ve bu mecralar bu beslemeler sayesinde birilerini zengin ediyor. Yani bizler vergilerimizi ödüyoruz, çalışanlarımızın sigortalarını ödüyoruz ancak bu mecraları işletenler bir veya iki kişiyle vatandaşın gönderdikleri içerikleri kullanarak vergi ödemeden, sigorta, maaş ödemeden çalışıyorlar. Bugün bizler Facebook üzerinden haber paylaşıyoruz ama sosyal medya platformu bizim bu içerikten kazandığımızdan

daha fazlasını kazanıyor bu iş biraz buna benziyor bu emeğin çalınmasıdır ve biz bu korsan yayıncılıkla mücadele edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yeni’den, AKİL Haber Ajansı’na İş Birliği Mesajı

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yayın yapan AKİL Haber Ajansı ile ortak bir proje ile çalışılabileceğini söyleyen Yeni, “AKİL Haber Ajansı, birlikte ortak bir çalışma gerçekleştirilebilecek kapasiteye sahip. Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 70 bin kadar öğrenci barındırıyor ve farklı fakültelerden gelecek haberlerin yoğun bir akışı olması mümkün. Yerel medya kuruluşları olarak sizlerin haber ajansıyla da ortak bir çalışma yapmamız ve onların yerel medyada haberlerini kendi isimleriyle duyurması son derece verimli olacaktır. Öğrencilerimiz de üretim ve kendilerini geliştirme anlamında faydalanacaklardır. Bizler iş birliği için hazırız yerel medya organlarımızın hemen hemen tamamı şu anda cemiyetimize üye ben onların da böyle bir fikre sıcak bakacağına inanıyorum” dedi.

Mevlüt Yeni Kimdir?

1965 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Alanya’nın Şıhlar köyünde tamamladıktan sonra Alanya İmam Hatip Lisesi Ortaokulunu bitirdi. Lise tahsilini Antalya Yavuz Selim Lisesi’nde tamamlayan Mevlüt Yeni, 1982 yılında Alanya’da Yeni Alanya Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. Ortaokul eğitimini sürdürdüğü yıllarda da Ekspres, Güneş, Cumhuriyet ve Tercüman gazetelerinin Alanya muhabirliklerini yaptı. Yeni, askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 1987 yılında Antalya’ya yerleşti. Önce 10 yıla yakın Bulvar daha sonra da Tercüman gazetelerinin Antalya Bölge Temsilciliğini yaptı. Mevlüt Yeni, 2013 yılı Eylül ayında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de üyesi olduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonunun kurulmasına liderlik etti ve halen başkanlığını sürdürmekte. Antalya Gazeteciler Cemiyeti ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığının yanı sıra Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığını da sürdürmektedir.

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31