İş Makinelerinin Giremediği Yerlere Endüstriyel Dağcılar Giriyor

İş makinelerinin hareket edemediği bina, köprü, enerji santrali, rüzgâr türbinlerindeki dar alanlarda endüstriyel mağaracılardan yararlanılıyor.  Mağaracılık ve tırmanış tekniklerinin kullanıldığı mesleğe adım atıp iple erişim teknisyeni olmak için 5 günlük eğitim almak yeterli oluyor.

Türkiye’de Meslek Tanımı yok

Akil Haber Ajansı’na konuşan endüstriyel dağcı Ulaş Nair, üniversiteni mağara araştırmaları topluluğuyla birlikte başladığını belirtti. Aktif olarak mağaracılık yaptığı için mesleğe başladığını belirten Nair, “Tabii herkes sırf istediği için de bu mesleğin yapamaz. Bazı eğitimleri var. Öncelikli ‘İp ile erişim teknisyeni’ olmak gerekiyor. Bazı özel kuruluşlar bunların eğitimini veriyor. Kurs sonunda sınavdan geçerseniz bu belgeyi almaya hak kazanıyorsunuz. Eğitimden kastım uzun soluklu bir eğitim gibi anlaşılmasın beş günlük bir eğitim. Türkiye de çok fazla bilinmiyor çünkü kanunda böyle bir meslek kolu için meslek tanımı yok” ifadelerini kullandı.

İş Makinelerinin Ulaşamadığı Yerlere Ulaşıyoruz

Yaptığı mesleğin özelliklerine de değinen Nair, “Bir vinçin ulaşamadığını yerlere insan taşıyan sepetlerin sığmadığı yerlere bizler gerekli önlemlerimizi alarak giriyoruz ve bir iş makinesinden daha hızlı ve pratik olarak bitirip çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

İş Kazası Riski Yüksek

Endüstriyel dağlığını riskli bir meslek olduğunu vurgulayan Ulaş Nair, “Riski çok büyük olduğu için insanlar önlemlere daha fazla dikkat ederek kaza riskini en aza indirebiliyor. İp ile ulaşım teknisyeninin dikkati de çok önemli. Dediğim gibi risk büyük olunca önlem kaygısı da çok büyük oluyor o yüzden insanlar ipe bağlamadan önce birkaç kez kontrol ediyor ama gene kazalara olmuyor değil. Bazı meslektaşlarımız bu işin eğitimini almadan icra etmeye çalışıyorlar hali ile de kaza ve ölüm oranları artıyor” dedi.

Haber: İsa Arı

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31