“Engelleri” Aşan Üniversite Akdeniz’e Ödül

Akdeniz Üniversitesi ‘Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri’ kapsamında ‘Erişilebilir Üniversite’ kategorisinde birinci oldu. Ödülünü Emine Erdoğan’dan alan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Engelli öğrencilerimiz için eğitim ortamını uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu ödül yeni çalışmalar için cesaret verdi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ‘2020 Erişilebilirlik Yılı’ kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran tasarım ve ürünleri, proje ve uygulamaları desteklemek amacıyla yapılan ‘Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri’, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Akdeniz Üniversitesi ‘Erişilebilir Üniversiteler’ kategorisinde birincilik aldı. Törende Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden aldı.

9 KATEGORİDE 1075 BAŞVURU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Erişilebilirlik Ödülleri, engelli bireylerin toplumsal ve ekonomik hayata katılımına katkı sağlayan, erişilebilirlik alanında çalışmalar yapan gerçek kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu ve özel hukuk tüzel kişilerine bilimsel araştırmalar, başarılı projeler, hayata geçirilen uygulamalar ve sunulan hizmetler için verildi. Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler, Erişilebilir Dijital Uygulamalar, Erişilebilir Kamu ve Kurum Kuruluşları, Erişilebilir Üniversiteler, Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri, Erişilebilir İşyerleri, Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri, Erişilebilirlik Alanında Bilimsel Çalışmalar ve Projeler ve Erişilebilir Medya İçeriği kategorilerinde toplam 1075 başvuru yapıldı.

HEDEF EŞİT KOŞULLARDA EĞİTİM HAKKI

Akdeniz Üniversitesi, Erişilebilir Üniversiteler kategorisinde jüri değerlendirmesi ile Türkiye birincisi oldu. Böylesi anlamlı bir ödülü almaktan onur duyduğunu söyleyen Özkan, erişilebilir bir üniversite olmak ve engelli öğrenciler için eğitim ortamını uygun hale getirerek tüm öğrencilere eşit koşullarda eğitim hakkı sunmanın en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti. Akdeniz Üniversitesi’nin engelli dostu üniversite olduğunu ifade eden Rektör Özkan, “Tüm öğrencilerimiz yaşadıkları sorunları azim ve inançla aşmaya çalışırken, biz de onlara bu uğraşlarında destek vermeye çalışıyoruz. Bu yıl itibarıyla 149 engelli öğrencimiz eğitim alıyor. Bu öğrencilerimizden 22’si görme, 26’sı fiziksel ve 11’i işitme engelli. Her engel grubunun ihtiyaçları birbirinden farklı. Biz, Engelli Öğrenci Birimimiz ile bu ihtiyaçları karşılamak ve engelli gençlerimizin engelleri aşması için çalışıyoruz.” dedi.

UZAKTAN EĞİTİM SORUNSUZ İLERLİYOR

Bu ödülün yeni çalışmalar için cesaret verdiğini söyleyen Rektör Özkan, engelli öğrenciler için yaptıkları çalışmaları şu şekilde sıraladı: “Engelli öğrencilerimize alan derslerinde ve temel bilgi teknoloji derslerinde Kılavuzum Ol Projemiz ile akran ve uzman desteği sağlıyoruz. Fakültelere ve sosyal alanlara yönelik geliştirilen engelsiz yönlendirme ve bilgilendirme projemizi tüm kampüs için oluşturuyoruz. Pandemi sürecinde de öğrenim gören engelli öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecinde derslere aktif katılımlarının sağlanması için özel önlemler aldık. Engelli öğrencilerimizin ders seçimleri, ders kayıtları, bireysel uyarlama mektuplarının hazırlanması gibi konularda öğrencilerimize bireysel destek sağlıyoruz.”

ERDOĞAN`A TEŞEKKÜR ETTİ

‘Erişilebilir Türkiye, Engelsiz Yaşam’ sloganıyla toplumsal farkındalığın artması için yapılan bu projenin hem kişileri hem de kurumları harekete geçirmede önemli katkıları olacağını söyleyen Rektör Özkan, “Bu vesileyle toplumsal konularda çizdiği vizyon ile bize rehberlik yapan, yaptığımız tüm çalışmalarda desteğini hissettiğimiz Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Rektör Özkan ayrıca erişilebilir üniversite anlayışıyla çalışmalarını yürüten Engelli Öğrenci Birimi sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker’e, tüm süreci başından beri özveriyle yürüten Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emel Sardohan Yıldırım’a ve emeği geçen tüm Akdeniz Üniversitesi personeline teşekkür etti.

Haber: Recep Ertuğrul

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31