Evcil Hayvanlar Depresyona Girebilir

Evcil hayvanlar da tıpkı insanlar gibi depresyona girebiliyor. Veteriner Hekim Haydar Karakaş, evcil hayvanları depresyona sürükleyecek birçok farklı durumun olduğunu ancak evcil hayvan sahibi ile veteriner hekim arasındaki iş birliğiyle bu durumun bir süre içinde çözülebileceğini söyledi.

Evcil hayvanların da insanlar gibi depresyona girebileceğinin söyleyen veteriner hekim Haydar Karakaş, evcil hayvanın yaşadığı ortamın değiştirilmesi, ani mama değişimi, sahiplerinin davranışlarındaki olumsuz değişmeler, yaşanılan ortamdaki kişilerin ölümü, eve giren yabancı insanlar gibi etmenlerin hayvanlarda strese sebebiyet verebileceğini belirtti.

Evcil Hayvanın Davranışlarından Depresyona Girdiğini Anlamak Mümkün

Depresyona giren hayvanlardaki belirtiler üzerine konuşan veteriner hekim Karakaş, bu durumun kedilerde yemek yeme isteğinin azalması, köpeklerde egzersizlere cevap vermeme durumu, kuşlar da ise tüneme hareketi yapmak gibi şekillerde kendini gösterebileceğini söyledi.

Daha ağır vakalarda ise kedi ve köpekler kuyruklarını ısırma, tüylerini yolma, yüzünü çizerek yara etme gibi kendine zarar verme davranışlarında bulunabilmesi mümkünken Karakaş, bu belirtilerin görülmesi halinde veteriner hekim ile görüşülerek tedavi sürecinde iş birliği sağlamanın önemini vurguladı.

Tedaviyi Sağlamada Evcil Hayvan Sahiplerine Büyük Sorumluluk Düşüyor

İnsanlarla yakın ilişki içerisindeki küçük ırk köpekler ve British, Scottish cinsi daha ağır hareketlerde bulunan kedilerde depresyonun görülme ihtimali daha yüksek olabiliyor.

Bu süreç içerisinde verilen ilgiyi arttırmak ve hayvanın fiziksel ortamında ani değişikliklere sebep olmamak gerekiyor.

Hayvan sahiplerinin tutum ve davranışlarının da etki etmemesi durumunda özel içerikli mamalara geçilmesi ya da hastanın durumuna göre veteriner hekim tarafından verilen reçeteli antidepresanların kullanılmaya başlanması söz konusu olabiliyor. Karakaş, depresyona bağlı tüm sorunların evcil hayvan sahibi ve hekim arasındaki iş birliği ile üç ila dört haftaya kadar çözülebileceğini belirtiyor.

Haber: Sude Erdoğan

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31