Geçmişin Muhabiri Bugünün Sanatçısı

Emekli TRT Haber muhabiri Çetin Çiğdem uzun yıllardır sürdürdüğü mesleğinden kazandığı deneyimlerini emekliliğinden sonra çocukluk hayali olan resimle buluşturuyor.

Geçmişin muhabiri Çetin Çiğdem Parlamento muhabirliği yaptığı yıllarda dönemin Başbakanları ve Cumhurbaşkanlarının yanı sıra yabancı devlet başkanlarıyla da özel görüşmeler yaptı. Spor muhabirliğine de uzanan gazetecilik serüveninde mili maç yönetti, dünya yüzme şampiyonası sundu. Çok yönlü gazetecilik yaptığını belirten Çetin Çiğdem hazırladığı televizyon pragmalarıyla da çeşitli ödüllere layık görüldü.

“Güzel Sanatların Sadece İsmi Mi Güzel?”

Resim tutkusunun 5-6 yaşlarında oluştuğunu, mahallesindeki çocukların resim ödevlerini kendisine yaptırdığını belirten Çiğdem, “İlkokulunu ilk yıllarında resim yaptığımı biliyorum. Sınıfın çoğunun resmini ben yapardım, mahallede eşin, dostun, akrabanın resmini ben yapardım. Lisede bütün resim hocalarım güzel sanatlara gitmemi isterlerdi benim de güzel sanatlara gitme isteğim vardı ama benim zamanımda internet yoktu, bilgisayar yoktu, güzel sanatları oturup tartışacağım bir büyüğüm yoktu. İsmi güzel ama karın doyurur mu bana ne verir, sadece ismi mi güzel, ona tam emin değildim” dedi.

“Bir Tutkum Gazetecilik Bir Tutkum Sanat”

1970’te başlayan 2000 yılına kadar devam eden gazetecilik yolculuğunda hayalinin TRT de çalışmak olduğunu belirten Çiğdem, “TRT’nin tek yayın kuruluşu olduğu bir dönemde hırslandım ve TRT’ye girdim.  O dönemler tek yayın kuruluşu olduğumuz için gazeteciliğin en güzel yıllarını yaşadım. Yurt içinden ve yurtdışından devlet başkanlarıyla özel görüşmeler gerçekleştirdim. Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito, Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto, İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi ile birebir görüşme imkânım oldu. Öte yandan Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz gibi isimlerle de yakın görüşmeler gerçekleştirebildim.” Çok yönlü bir habercik yaşadığını ifade eden Çetin Çiğdem resim sanatı gibi gazetecilik mesleğine de büyük bir tutkuyla sahip çıktığını ifade etti ve şu ifadeyi kullandı: “Hayatta iki büyük tutkum oldu birincisi çocukluk hayalim olan resim diğeriyse sonradan kazandığım ve büyük bir keyifle sürdürdüğüm gazetecilik.”

Öğrencilikten Öğretmenliğe Geçiş

Çok sevdiği gazetecilik mesleğinden emekli olduktan sonra resim tutkusu yeniden aklına gelen Çiğdem eline palet ve fırçayı yeniden aldı resme yöneldi. Şimdiyse Antalya Büyükşehir Belediyesi Aktif Yaşlı Merkez’inde resim öğretmenliği yaparken bir taraftan da kendi kaleminden ürettikleriyle de sanatseverle sergilerde buluşan Çiğdem: “Emekli olduktan sonra resim tutkum yeniden aklıma geldi ve resim yapmaya büyük bir heyecanla yeniden başladım. Sulu boya ile başladım aynı zamanda beş tane kişisel sergi en az yirmi uluslararası sergiye katıldım öte yandan Uluslararası Sulu Boya Derneği kurucularındanım şimdiyse Antalya’da Aktif Yaşlı Merkezinde resim öğretmenliği yapıyorum. Öğrencilikten öğretmenliğe geçtim, büyük gurur verici bir olay.”

Haber: Emre Gürlemiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31