Geleceğin Hekimleri Beyaz Önlüklerini Giydi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine bu yıl girerek hekim olma yolunda ilk adımı atan öğrenciler, düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydi. 

360 öğrencinin önlük giydiği törende açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, tek tek bütün öğrencilerle gurur duyduğunu belirterek, “Hekimlik büyük fedakârlık gerektiren, insanlığa hizmet için yapılacak bir meslektir. Bu mesleği icra ederken pusulanız vicdanınız olmalıdır. Hastalarınıza yaklaşırken, sanki bir aile bireyinize yaklaşır gibi, empati göstererek, özen ve özveriyle yaklaşmalısınız. Hasta ve hekim ilişkisindeki güvenin kurulması, onu anladığımızı hissettirmek, hastalığın tedavisinde belki ilaçlar kadar önemlidir” dedi. 

“Hayallerinizi Hep Aklınızda Tutun”

Rektör Özkan öğrencilere pusulalarının vicdan olması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendinizin ve ailelerinizin hayallerini gerçekleştirmenin ilk adımını attınız. Lütfen eğitim hayatınız boyunca da sizi buraya getiren hayallerinizi, hedeflerinizi hep aklınızda tutun. Şunu da gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, bu hedefleri gerçekleştirmek için doğru yerdesiniz. Çünkü tıp eğitiminde pratik çok önemlidir. Kaliteli bir tıp eğitimi bu nedenle ancak kaliteli bir sağlık hizmeti sunulan, yeterli sayıda hasta çeşitliliği olan, cihaz altyapısı güçlü merkezlerde verilebilir.” 

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar ise “Hekim adaylarına öğrencilik hayatlarında ve okul gittikten sonra ihtisaslaşacakları alanlarda başarılar dilerim” dedi. 

Konuşmaların ardından başta Rektör Özlenen Özkan olmak üzere tıp fakültesindeki akademisyenler öğrencilere beyaz önlüklerini giydirerek başarılarının devamlarını beklediklerini belirtti. 

Akdeniz Üniversitesi Gazi Mustafa Kemal Spor Salonu’nda gerçekleşen Beyaz Önlük Töreni’ne Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, Prof. Dr. Neval Boztuğ ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 

Haber: Esra Arslan

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31