Giysiler Geri Dönüştürülebilir

Nuray Şen, Afyon Tarihi Taş Han’da açtığı mağazasıyla eski kumaş ve geleneksel giysileri modernize ederek tekrar insanların kullanımına sunuyor.

Afyonkarahisar Taş Han’da eski giysileri ve yöresel kıyafetleri ön plana çıkartan El Sanatları Nakış Bölümü Mezunu Nuray Şen 5 yıl önce evinde hobi olarak yaptığı dikiş nakış işini geçim kaynağı haline getirdi. Günümüz moda anlayışına zıt görüşte olduğunu belirten Şen geleneksel kıyafetlere ilgisinin hep aynı tarz, fabrikasyon ve kimyasallarla boyanmış giysileri sevmediği için başladığını belirtti. Sadece geleneksel kıyafetler dikmediğini söyleyen Şen: “Eski moda kıyafetleri de biraz daha modernize ediyorum. Şalvarlar, yamalı pet şortlar çok giyiliyordu eskiden.  Ben eski kumaşlardan günümüze biraz daha modernize ederek tekrar uyarlayarak tasarlıyorum. Günlük hayatta giyilebilir hale getiriyorum. İnsanlarımızda memnun kalıyorlar, çünkü kimyasallardan, kimyasal boyalardan herkes bıkmış durumda ferahlık istiyor rahatlık istiyor” dedi.

“Satın Almıyorum Topluyorum”

Afyon’da esik kumaş ve giysileri bulmanın zor olmadığını, kumaş satın almak yerine insanlardan topladığını ifade eden Nuray Şen, “Giyim konusunda insanlar ne kadar modern giyimi tercih etseler de evlerinde eski kumaş yöresel giysi el işlemesi ürünler mutlaka oluyor. Biz de internet üzerinden insanlara soruyoruz elinizde eski kumaşlar örgü ve işlemeli geleneksel modeller var mı gibi. Eğer varsa biz belirli bir ücret karşılığında vereceği ürünün değeri ne kadar ediyorsa onlardan satın alıyoruz” şeklinde konuştu.

Şen, kumaşları toplarken insanların ilgisini çektiğini, misafirlerinin eski ve kullanılmayan kumaşların yeni hallerini beğendiklerini söyledi. Son olarak eski ve yeni her şeyin değerini bilmemizi söyleyen Şen, “Nasıl zamanı geri alamıyorsak israf ettiğimiz değer vermediğimiz şeylerin kıymetini de çok geç anlıyoruz ve iş işten geçmiş oluyor” diyerek giysilerin de geri dönüştürülebileceğini vurguladı.

Haber: Rabia Çınar

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31