HABABAM SINIFI AKDENİZ İLETİŞİM’DEYönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı, Rıfat Ilgaz’ın ‘Hababam Sınıfı’ romanından uyarlanan 1975 çıkışlı Türk filmi Hababam Sınıfı’nın akıllara kazınan oyuncu kadrosu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ile buluştu.
Türk Sinema Tarihi’nin en çok izlenen ve sevilen film serisi Hababam Sınıfı’nın unutulmaz oyuncu kadrosu, Kepez Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Kepez Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Bora Gürdere, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ayşad Güdekli, İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı söyleşi, aramızdan olmaya Hababam Sınıfı oyuncularını konu alan duygusal bir video ila başladı. Bülent İğdiroğlu (Kalem Şakir), Bülent Onaran, Gazanfer Şener (Kikirik), Eyüp Güçmen, Dilaver Gür, Cafer Dere, Ümit Doğru, Yılmaz Ergün Kaya, Mustafa Ergün Sözen (Boncuk), Cengiz Nezir (Bozum Cahit), Ercan Gezmiş (Postal Rıza), Mehmet Çatay, Fazıl Ender Uzun, Ahmet Arıman (Hayta İsmail), Tuncay Akça (Bacaksız), Teoman Ayık, film çekimlerinden anılarını öğrencilerle paylaşarak soruları yanıtladı.
 
Hababam Sınıfı’nın unutulmaz isimleri anıldı
Ercan Gezmiş (Postal Rıza) Hababam Sınıfı’nın kendisi için kardeşlik, dostluk ve arkadaşlık ifade ettiğini belirterek: “Biz 17 yaşında tanıştık ve 45 yıldır tanışıyoruz. Türkiye’nin her yerinde Hababam Sınıfı ve kardeşleri var. Sabah saat 05.30’da kim erken uyanırsa ‘Günaydın’ diyor. Gece en geç kim yatıyorsa ‘İyi geceler’ demeden yatmıyor. İyi günde zaten birlikteyiz ama kötü günde de Türkiye’nin her yerinden hatta Almanya’dan dahi bir araya geliyoruz, birbirimize merhem oluyoruz. Hababam Sınıfı’nın en iyi özelliği bu” dedi. Ertem Eğilmez’in oyuncular için büyük bir şans olduğunu ve Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen gibi iyi oyuncular dışında yeni yüzlerin de kadroda olması fikrinin Ertem Eğilmez’e ait olduğunu ifade eden Ergün Sözen (Boncuk), sözlerine şöyle devam etti: “Romanı sinemaya getirirken bir buçuk saate sığdırıyorsunuz. Yönetmenin değeri o romanın can alıcı noktalarını sinemaya aktararak, sinema dilini aksamasını önlüyor. Filmin başarısına gelince Ertem Eğilmez filme başlarken birkaç tanınmış oyuncunun dışında sınıfa tamamen yeni yüzler koymak istedi. Ertem Eğilmez bu yüzlere hiç çekim yaptırmadan onlara top oynattı, onların arasında dolaştı, beraber yemek yedi. Akşam olunca da ‘Şimdi evinize gidebilirsiniz. Ne güzel bir gün geçirdiniz.’ dedi. Farkında olmadan onların hepsi bir sınıf gibi oldu.” Etkinlik öğrenciler ve öğretim üyeleri ile çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
Haber: Cem Erdal / Fotoğraf: Mustafa Altar Akgül
0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31