İklim Zirvesinde 100’den Fazla Dünya Lideri, 2030 Yılına Kadar Ormansızlaşmayı Sona Erdirme Sözü Verdi

İskoçya’nın Glasgow şehrinde bu yıl 26’ncısı düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda, 100’ün üzerinde dünya lideri, 2030 yılına kadar ormansızlaşmayı sona erdirme ve doğaya verilen zararı tersine çevirme sözü verdi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26’ncı Taraflar Konferansı’nda (COP26) 100’den fazla dünya lideri Ormanlar ve Arazi Kullanımına İlişkin Liderler Bildirgesi’ni imzaladı. Bildirge kapsamında liderler, 2030 yılına kadar ormansızlaştırmayı ona erdirme ve doğaya verilen zararı tersine çevirme sözlerini verdi.  Ayrıca liderler verdikleri bu sözlere yönelik 12 milyar dolar kamu ve 7,2 milyar dolar özel sektör finansmanı aktarılmayı vaat etti. 

Bildirgede, ormanları ve diğer karasal ekosistemleri korumak ve restorasyonlarını hızlandırma, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden ve ulusal ticaret politikalarını hayata geçirme, kırsal geçim kaynaklarının geliştirilerek dayanıklılığın artırılması, sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğini teşvik edecek politikaların tasarlanması, yerel topluluklar için destek sağlanması ve finansmanın uluslararası hedeflerle uyumlu hale getirilmesinin kolaylaştırılması için çeşitli taahhütlerde bulunuldu.

Taahhütlerde Bulunan Ülkeler Dünyadaki Ormanların Yüzde 85’ine Sahip

Vaat edilen 19 milyar dolarlık finansmanın bir kısmı orman yangınlarıyla mücadele etmek ve hasarlı orman arazilerini restore etmek üzere gelişmekte olan ülkelere gönderilecek. Bildirgeyi imzalayan ülkeler arasında Türkiye, Kanada, Brezilya, Rusya, Çin, Endonezya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere gibi 100’ün üzerinde ülke bulunuyor. Bu ülkelerin dünyadaki ormanların yaklaşık yüzde 85’ine sahip olması da dikkat çekici detaylardan biri. 

COP26, birçok çevreci tarafından “Dünya için son şans” olarak tanımlanırken ormansızlaşmanın durdurulması için verilen bu taahhütlerin hemen hayata geçirilmesi gerektiğini kaybedecek bir zamanın olmadığına dikkat çekiyorlar.  

Haber: Ali Demir

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31