İlber Ortaylı Sevenleriyle Buluştu

İlber Ortaylı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “İlham Veren Hayatlar” temasıyla düzenlediği AntTalks etkinliği kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde sevenleriyle buluştu.

Tarihçi ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalyalılarla bir araya geldi. Ortaylı, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Yerel Yönetim Geleneği” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Antalya’da Tarihçi Olmak Şans

İlber Ortaylı, Akdeniz bölgesinin kültür yelpazesinin çok geniş olduğuna dikkat çekti ve birçok tarihi esere, antik kente ev sahipliği yapan Antalya gibi bir şehrin tarihçiler için harikulade bir merkez olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Ortaylı ayrıca Antalya’nın sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerde de daha fazla bulunması gerektiğini belirterek belediyelerin tiyatro, opera salonlarına gerekli desteği vermesini istedi.

Türkiye Üreten Bir Ülke Olmalı

Avrupa ülkeleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Ortaylı, ”Alman Bild gazetesinde Yunanistan’a finansal desteğin kesileceği haberi yayınladığında Yunanistan’da kıyamet koptu. Bu yüzden Türkiye kendisi üreten bir ülke olmalı ve finansal açıdan özgür bir konuma gelmeli. Avrupa’ya bel bağlamamalı.” dedi.

Türkler Avrupa’da Proleter Sınıfın Lokomotifi

Ortaylı ”Tarih sahnesinde Türkler Avrupalıların gözünde öcüdür ama esas olarak Türkler çok çalışkan bir millettir. Türkler Avrupa’da proleter sınıfın lokomotifi haline gelmiştir bu durum Avrupa’daki yerli işçilerin Türkleri rekabet havuzunda istememesine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Söyleşinin sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı İsmail Oskay ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Okan Yavuz, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya çiçek ve plaket takdim etti.

Haber: Mehmet Can

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31