İnternetin Geleceği Metaverse

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesiyle sanal gerçeklik teknolojisi Metaverse yeniden gündem oldu.

Metaverse, teknoloji dünyasında son dönemde gündemden düşmeyen yeni bir teknoloji haline geldi. “Meta” (ötesi) ve “Verse” (evrenden bir geri oluşum) kavramlarının birleşiminden oluşan Metaverse, internetteki, tüm sanal dünyaların birleşiminden oluşturularak geliştirilmiş bir fiziksel gerçeklik olarak tanımlanıyor. Metaverse, insanların sanal ortamda fiziksel olarak varmış gibi alışveriş yapabildiği, etkinliklere katılabildiği, iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabildiği, oyun oynayabildiği hatta kendisini ve çevresindeki görüntüyü kişisel zevklerine göre düzenleyebildiği bir üç boyutlu ortam sunuyor.

Teknoloji Devlerinden Milyarlarca Dolarlık Yatırım

 Facebook, Microsoft, Roblox ve Epic gibi teknoloji devi şirketlerin milyarlarca dolar yatırım yaptığı Metaverse teknolojisi, internetin geleceği olarak görülüyor. Henüz emekleme aşamasında olan bu yeni teknolojinin, gelecekte insanlığın sanal dünyada fiziksel olarak var olabilmesini planlanıyor. Teknoloji devleri, kullanıcılara internet üzerinden erişebilecekleri kurgusal bir sanal evren vadediyor.

Hayallerin Ötesinde Bir Sanal Gerçeklik

Metaverse, yalnızca bir oyun dünyası gibi sanal karakterimizin fiziksel görünümünde ve çevresinde değişiklik yapabilen sınırlı bir dünyadan çok, kullanıcılara hiç erişemedikleri ve erişemeyecekleri fırsatları da sunacak. Gerçek deneyime ne kadar yakın olup olmayacağı bilinmese de yıllar önce yaşanan, insanlık tarihini derinden etkileyen olayların bizzat Metaverse içinde kurgulanmış haline tanıklık edebilecek, hiç gidemediğimiz sanatçıların konserlerine ya da merak ettiğimiz coğrafyalara Metaverse sayesinde gidilebilecek. 

Metaverse Teknolojisine Kimler Erişebilecek?

Henüz erişime açılmamış olan bu yeni teknolojinin insanlar tarafından ne zaman etkin olarak kullanılabileceği merak konusu.. Elon Musk’ın Starlink projesi sayesinde tüm dünyaya internet sağlanırsa, birçok kullanıcının Metaverse’e erişim imkânına sahip olacağı düşünülüyor. Fakat gerçek dünyadan sanal dünyaya temelli bir göç olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Metaverse, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Metaverse’ün yaygınlaşmasıyla birlikte dünyanın nasıl etkileneceği merak konusu. Metaverse’ün önünde uzun yıllar olsa da bu yeni teknolojiye erişim açıldığı zaman dünyanın bunu nasıl karşılayacağı da bilinmezliğini koruyor. Kendi sanal gerçekliğine, ekonomisine, eğlence sektörüne, teknolojisine ve medyasına sahip olması beklenen Metaverse teknolojisinin dünyayı derinden etkileyeceği ön görülüyor. Paranın, madenlerin değerini kaybedeceği, medyanın ve eğlence sektörünün eskisi kadar popüler olmadığı bir dünyadansa insanların bir oyunun içindeymiş gibi görünümünü, çevresini, sosyal statüsünü ve kendi evrenini kurgulayabilme imkânına sahip olmasının gelecek nesiller için daha çekici olacağı düşünülüyor.

Metaverse İnternet Kullanıcılarını İkiye Böldü

Birçok internet kullanıcısı Metaverse’ün insanlığa etkileri konusunda fikir ayrılığı yaşıyor. Bir kısmı Metaverse’ün gelecekte insanlık için hayatı kolaylaştıracağını ve dünyayı daha renkli hale getireceğini düşünürken, kimi kullanıcılar da Metaverse’ün Matrixleşeceği ve insanlığı sanal gerçekliğe bağımlı hale getirip gerçek hayattan koparacağı bir distopyaya dönüşeceğini düşünüyor.

Haber: Zeynep Sena Saydam

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31