Nakavt Dünya Şampiyonluğu Getirdi

Türk boksör Serdar Avcı, ringlere altı yıl ara vermesinin ardından Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de düzenlenen Universal Boxing Organization’da (UBO/ Evrensel Boks Organizasyonu) yarı ağır siklette Gürcü sporcu Zaal Kvezereli’yi nakavt ederek dünya şampiyonu oldu.

Kadıköy Boks Spor Kulübü’nün sporcusu 35 yaşındaki Avcı, yarı ağır siklette dünya şampiyonluğu için çıktığı 7 unvan maçının hepsini nakavt ile kazanan Gürcü rakibi Zaal Kvezereli ile Kiev’de karşı karşıya geldi. Avcı, 12 raunt üzerinden yapılan maçın 2’nci raundunun 50’nci saniyesinde rakibini devirerek altın kemerin sahibi oldu.

Avcı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleşen dünya şampiyonluğu maçı öncesinde altın kemeri kazanarak salonda İstiklal Marşı’nı dinleteceğini ve Türklere çifte bayram yaşatacağını söylemişti.

Hedefini gerçekleştiren Türk boksör dünya şampiyonluğunun ardından Akil Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“Kvezereli’nin Yanında Çocuk Gibi Kaldım”

Avcı, Akil Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada kim gelirse gelsin dünya şampiyonu olacağının garanti olduğunu düşündüğünü fakat Kvezereli’nin kendisinden 26 kilogram fazla ve iki metre boyuna sahip olması yüzünden ringe çıktığında kendini onun çocuğu gibi hissettiğini nakavt ile şampiyonluğun beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Ayrıca Avcı, şampiyonluğun ardından ülkesi için çok mutlu ve gururlu hissettiğini Ukrayna gibi boksun çok iyi olduğu bir ülkede kazanmanın herkese nasip olmayacağını söyledi.

“WBC’de Dövüşeceğim Kesinleşti”

Başarılı Türk Boksör, UBO’da aldığı dünya şampiyonluğu kemeri sayesinde ilk 100’e girmeyi başarmasının ardından dünyanın en prestijli kemerlerinden biri olan, Muhammed Ali ve Mike Tyson gibi büyük şampiyonların kazanmış olduğu World Boxing Council (WBC/ Dünya Boks Konseyi) federasyonundaki kemerler için dövüşebilme hakkı kazandığını, anlaşmaların yapıldığını bu yıl sonunda dünya şampiyonluk kemerini alma yolunda ilk maçını WBC Silver kemeri için oynayacağını söyledi.

Ayrıca Türk boksör, WBC dünya şampiyonluk kemerini almak için oldukça iddialı olduğunu vurgulayarak WBC Silver kemerini aldıktan sonra dünya şampiyonluğu kemeri için dövüşmeye hak kazanacağını da belirtti.

Serdar Avcı’nın Rakibi Tanzanyalı Ndomba’nın Kemeri Elinden Alınmıştı

Avcı, dünya şampiyonluğu için Tanzanyalı boksör Pascal Ndomba ile karşılaşacaktı fakat Ndomba Covid-19 testinin pozitif çıktığını öne sürerek karşılaşmaya gelmemişti. Bunun üzerine Ndomba’nın İnterim dünya şampiyonluk kemeri, UBO tarafından elinden alınmıştı. İki ay sonrasına ertelenen karşılaşmada Avcı’nın rakibi Gürcü sporcu Zaal Kvezereli olarak belirlenmişti.

Haber: Güldeste Demirtaş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31