Nakitte Değişim: Kripto Paralar

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber nakit paralarımız da dijitalleşiyor.  Bunun en iyi örneği, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun rağbet gören kripto paralar.

Günümüzde birçok tartışmanın odağında olan kripto paralar hakkında AKİL Haber Ajansı’na bilgi veren Dijital Dönüşüm Danışmanı Dr. Umut Köksal, kripto paraların önem kazanmasının paranın doğasına göre gayet normal olduğunu, kurumsal düzeyde varlığının kabulünün arttığını ve online ödeme sistemlerinin kripto paralara olumlu yansıdığını belirtti. Köksal, “Yatırımcıların pozitif yöndeki tutumu kripto paralara önem kazandırdı. Bu önemin bir kısmı psikolojik faktörlerden, diğer kısmı da finansal faktörlerden kaynaklanıyor. Örneğin, ünlü ve önemli insanların bu konuda tweet atmasının kripto para borsasını etkilediğini yazılı ve görsel medyada görüyoruz. Bu durum, kripto para yatırımcılarını ve ilk defa yatırım yapacakları etkileyebilir ancak bu salt kanallara bakarak; şu şekilde etkiliyorlar, yönlendiriyorlar demek çok sağlıklı olmaz” dedi.

“Henüz Tüm Dünyada Kabul Görmüyor”

Kripto paranın gelecekte nakit sisteminin yerini alabileceği tartışmalarına da cevap veren Köksal, “Gelecekte günümüz işleyişini kripto paraların devralabileceğini düşünmüyorum. Çünkü kripto paralar henüz tüm dünyada kabul görmediler. Ayrıca, kripto paralar için ciddi bir hukuki düzenleme yok ve bu kısa zamanda yapılabilecek bir şey de değil. Kripto paraların merkeziyetsiz oluşları da geleneksel bankacılık ve finans ekosistemindeki aktörlerin bu paraların geleceği konusunda tereddütle yaklaşmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı. Köksal, ileride devlet kontrolünde bir merkezi kripto para seçeneğinin ortaya çıkma olasılığına ve yatırım yapma konusuna da değinerek “İleride devlet kontrollü bir kripto para seçeneğinin ortaya çıkma olasılığını değerlendirmek için biraz daha zamana ihtiyaç var. Şuan bu ihtimaller dahilinde gözükmüyor; dünya ekonomilerindeki payı düşük. Bu durum da kısa ve orta vadede kripto paraların genel kabulleri açısından büyük bir engel arz ediyor. Buna bir örnek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yönetmeliğinde kripto paraların ödemelerde doğrudan ve dolaylı kullanılmasına ilişkin bazı yasaklayıcı önlemler getirildi” dedi.

Kripto Paralar Yüksek Risk İçeriyor

Yatırımcıları ve yatırım yapmayı düşünenleri uyaran Köksal, kripto paraların, finansal araç olarak yüksek risk barındırdığını belirterek “Kripto paraların işlem gördüğü piyasalardaki balonlar, bir anda kripto para yatırımcılarına ciddi ve büyük bir kayıp yaşatabilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır” dedi.

Haber-Röportaj: Eren Baykar

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31