Operetlerden Seçmeler Antalya’yı Şenlendirdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu ‘Operetlerden Seçmeler’ adlı gösterisi Antalya’da sevenleriyle buluştu.

Antalya’da Kültür Turizm Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu ‘Operetlerden Seçmeler’ adlı gösteride dünyaca ünlü sanatçılar ve eserleri sevenleriyle buluştu. On kişiden oluşan opera ekibi izleyicilere müzikli ve danslı 6 ayrı eser sergiledi.

Gecede, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Baş Korrepetitör olarak görev yapan Metin Kiper piyanistliği üstlenirken, soprano olarak Arzu Aydoğdumu, Zişan Damcıoğlu, Serap Demirhan Işık, Meriç Karataş, Esra Serbest, Gizem Şener, tenor olarak Koray Damcıoğlu, Baha İşler, Fatih Şanal, Göksay Yaran, Erdi Can Aybaş operetleri seslendirdi. Gizem Şener’in ‘Diye İustige Witwe-F. Lehar’ operasıyla başlayan gece, Serap Demirhan Işık’ın ‘Heia, heia’, Fatih Şanal ve Erdi Can Aybaşın ‘Alle Sind Wir Sünder’ operalarıyla devam etti. 

“Opera Benim İçin Aşık Olmak Gibi”

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde soprano olan sanatçı Meriç Karataş, operayla ilgili duygularını AKİL Haber Ajansı’na şöyle açıkladı: “İyi bir seyirci kitlemiz var ama opera Türk kültürü için farklı bir sanat. Mustafa Kemal’den sonra, Cumhuriyetle beraber gelişen bir sanat ve daha çok evrensel bir iş. Bu yüzden bu iş beni her zaman heyecanlandırdı, benim için aşık olmak gibi bir şey.”

“Operada Biz İnsanı Anlatırız”

Konser sonrası açıklama yapan tenor Erdi Can Aybaş, seyirciyle buluştuğu için mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Biz operada insanı insana insanca anlatırız. Bin kişi de olsa on kişi de olsa aynı özveriyle eseri sahnelemek zorundasın. Bizim bu geceki gösterimiz bir kolaj gibiydi. Farklı operetlerden şarkılar seçerek sanki Viyana, Paris’te eğlenen bir şarkıcı, dansçıymış gibi sahneyi dekore ettik ve sergiledik.” Ayrıca Aybaş, bu işi yapmak isteyen gençlere de tavsiyede bulunarak, “Çok okuyun, dil öğrenin ve öğrendiğiniz her şeyi ülkemizde gösterin. Ailelerinden de yeterince destek alırlarsa yetenekli ve güzel fikirleri olan bu gençlerin bu işlere aracı olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Sanatseverler ise, pandemi nedeniyle uzun süre sahnelerden uzak kalan sanatçı ve eserlerle yeniden buluşuyor olmaktan büyük zevk alarak gösterinin tadını çıkardı.

Haber ve Fotoğraf: Ezgi Kuluğ ve Ezgi Özel

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31