‘Pandemic’ Balesi Antalyalı Sanatseverler İle Buluştu

Bu yıl 28’incisi düzenlenen Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde Antalyalı sanatseverlerle buluşan ve birçok açıdan ilklerin sahneye taşındığı ‘Pandemic’ balesi izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Covid-19 salgını sürecini sanatsal bir yapıya dönüştürerek hazırlanan ve sağlık çalışanlarına ithaf edilen “Pandemic” eserinin gösterimi 28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gösteriye Antalya halkı yoğun ilgi gösterirken eseri Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş de izledi.

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eserin orkestra şefliğini Zdravko Georgiev Lazarov üstlenirken eser içerisinde J.S. Bach, A. Vivaldi ve T. Albinoni’nin müziklerine de yer verildi. Tiyatral anlatımının ağırlıkla yer alması sebebi ile eserde Emre Akyurt’ta anlatıcı olarak yer aldı. Ayrıca eserde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi pandemi yoğun bakım ünitesinde görevli dört sağlık çalışanı da rol alarak katkı verdi.

 

Covid-19 sürecini en başından bugüne kadar geçirilen zaman diliminin sanatsal bir yapıya dönüştürülerek seyirciyle buluşturulması açısından dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan eser, dijital efekt ve özel tasarlanmış video görüntüleri ile de desteklendi. Eser, Antalyalı sanatseverler tarafından büyük bir beğeni toplarken gösterimin sonunda sanatçılar dakikalarca ayakta alkışlandı. 

“Bu dönemi sanat ile aşacağız”

Eserin dansçılarından Yağızhan Danış, Akil Haber Ajansına yaptığı açıklamada tüm dünyayı derinden etkileyen salgın sürecini bale ile anlatmak istediklerini belirtti. Salgın dönemi boyunca özellikle sanatçıların zor günler geçirdiklerini ifade eden Danış, “Bu kötü dönemi sanat ile aşacağız. Uzun bir aradan sonra tekrar seyirci karşısına çıkmak çok güzel bir duygu. Umarım bu süreci hep beraber bir an önce atlatırız” dedi. 

Eserin diğer dansçılarından Burak Özbek, uzun bir süre sonra tekrar seyirci karşısına çıkacakları için heyecanlı olduklarını ‘Pandemic’ eserinin bu dönemde yaşananları kalıcı hale getirdiği için çok kıymetli bir eser olduğuna dikkat çekti. Eser içerisinde yer almaktan ayrıca gurur duyduğunu belirten Özbek, “Buradan hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını bir kez daha minnetle anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Haber: Ali Demir- Şerif Ali Duman 

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31