Rengarenk Kıyafetleri ve Danslarıyla 2023 Hint Düğünü Yılı Olacak

Dünya çapında trend olan ve Antalya’da da ünlenen destinasyon düğünleri, geleneksel düğün anlayışından uzaklaşan çiftlerin genellikle farklı bir ülkede kendi zevklerine göre etkinlik, yemek, müzik tercihlerinde bulundukları bir evlilik töreni olarak biliniyor. Uzmanlar önümüzdeki yıl için destinasyon düğünlerinde büyük bir artış beklediklerini belirterek 2023 yılının “Hint düğünü yılı” olacağını söylüyor. 

Destinasyon düğünlerinin durumuyla ilgili AKİL Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Turizmci Bünyat Özpak, pandemi nedeniyle iki yıldan beri yurtdışına seyahat edemeyen insanlarda kısıtlamaların kalkması sonrası seyahat etme isteğinin doğacağını ve buna bağlı olarak pandemide gerçekleşemeyen destinasyon düğünlerine olan talebin de artacağını belirtti.

Destinasyon Düğünlerinin Gözdesi Antalya

Yılda yaklaşık 10 bin Hint düğünün Hindistan dışındaki bir ülkede yapıldığını aktaran turizmci Özpak, Türkiye’de ise yılda 50 civarı Hint düğününün gerçekleştiğini söyledi. Tüm veriler göz önünde alındığında Hint düğünü pazarının yüksek potansiyele sahip olduğunu belirten Özpak, “Müşterilerin genelde Türkiye’yi özelde ise Antalya’yı tercih etmelerinin başlıca sebepleri var. Antalya Havalimanı’ndan kısa mesafe uçuşla onlarca şehre ulaşılabilmesi, otellerimizdeki her şey dâhil sistemi, fiyat/performans ile rakip destinasyonlara göre açık ara fark olması bunlardan bazıları” şeklinde konuştu. 

“2023’te Hint Düğünlerinde Patlama Yaşanabilir”

Seyahat kısıtlamaları gibi çeşitli korona virüs önlemleri nedeniyle hala daha Hindistan’dan Türkiye’ye direkt uçuşların gerçekleştirilemediğini belirten Özpak, “Ülkemize gerçekleştirilen Hint düğünleri de büyük kayıplar yaşadı ve hatta sıfır noktasına kadar düştü. Dünya genelinde Hint düğünlerinden 40-42 milyar dolar ciro elde ediliyor. Türkiye ise bu pastadan çok az bir pay alıyor” dedi.

Ayrıca Özpak, bu sene Antalya’da beşincisi gerçekleşen Uluslararası Düğün ve Toplantı Forumu ile Hint pazarının en önemli destinasyon düğün planlayıcılarını ağırlayarak Türkiye’yi destinasyon düğünleri için en çok tercih edilen ülke haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özpak sözlerini şöyle noktaladı: Turizm alanı dinamik bir yapıdadır ve çabucak değişebilir. Türkiye bu alanda kongre ve etkinlik turizmine ağırlık vermeli ve bu alanda daha çok etkinlik gerçekleştirilmelidir. Eğer 2019’daki gibi ilerlerse 2023’te de Hint düğünü organizasyonlarında ve destinasyon düğünlerinde patlama yaşanır.” 

Haber: Esra Arslan ve Sibel Demiralp

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31