Rusya İşgalinin 10. Gününde: Rus Ordusu Kiev’in Kapısına Dayandı

Rusya’nın 24 Şubat’ta üç cepheden Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri harekâtın 10. günü geride kaldı. Rus ordusu, Başkent Kiev’e doğru giden yolları ve bölgedeki yerleşim bölgelerini havadan, karadan bombalayarak ilerlemeye çalışırken Ukrayna ordusu ve halkı ise tüm gücüyle Rus birliklerine karşı direnmeye devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik başlattığı işgal girişiminin 10. gününde çatışmalar şiddetini artırarak devam ediyor. Rus ordusunun, geçtiğimiz perşembe günü sabahın erken saatlerinde Ukrayna’nın kuzeyinden, güneyinden ve doğusundan başlattığı saldırılarda birlikler Ukrayna’nın içlerine doğru ilerlemeye devam ederken ülke genelindeki hedefler hava ve topçu saldırıları ile vuruluyor.

Amerikalı yetkililer Rus askeri konvoyunun Kiev’e hala 25 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtirken, Ukrayna ordusu başkente doğru giden tüm yollarda savunma hatları kurmaya devam ediyor. Diğer yandan Kiev’deki sivil halk ise yaşam alanlarına siper ve barikatlar kurarak ordusuna destek olmaya çalışıyor.

Zaporijya Nükleer Santralı Rus Birliklerinin Kontrolüne Geçti.

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın ise 10. büyük nükleer santralinden biri olarak bilinen Zaporijya Nükleer Santrali, Rus birlikleri tarafından dün sabah saatlerinde ele geçirildi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Zaporijya Nükleer Santrali’nde kontrolü ele geçirdik, santral normal faaliyetlerine devam ediyor. Santralde çıkan yangından Ukrayna sorumlu” denildi.

Rus işgalinin ilk günlerinde Ukrayna ordusu, Rus güçleriyle girdiği şiddetli çatışmanın ardından ülkenin kuzeyindeki Çernobil Nükleer Santrali’nin de kontrolünü kaybetmişti. Çernobil’in ardından kaybedilen ikinci Nükleer Santral olan Zaporijya haricinde Ukrayna toprakları üzerinde dört tesiste toplam 14 faal nükleer reaktör daha bulunuyor.

Binlerce Ukrayna Vatandaşı Sınırdan Geçiyor

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyonun ardından çok sayıda Ukraynalı yaşadığı şehirleri terk edip, Polonya, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Moldova gibi komşu ülkelerin sınırlarına gitmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütüne (UNHCR) göre, işgal başladığından bu yana 422 bin sivil Ukrayna’dan komşu ülkelere sığındı. UNHCR sözcüsü Laura Padoan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, UNHCR’nin ülkeden kaçan insanları mülteci olarak gördüğünü belirtirken şu anda Ukrayna içinde 100 binden fazla insanın yerinden edilmiş durumda olduğunu söyledi.

Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) ise, Rus işgali nedeniyle gelecek dönemde dört milyona yakın insanın ülkeden ayrılmaya çalışabileceği tahmininde bulundu.

Batı Ülkeleri Rusya’ya Ağır Yaptırımlar Uygulamaya Devam Ediyor

Rus ordusunun, Ukrayna toprakları üzerindeki işgalini yoğunlaşırken Batı da yaptırımları sıklaştırmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı finansal ve ekonomik yaptırımları her geçen gün artarken, en son Rus bankalarının uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılması ve Rusya Merkez Bankası’nın rezervlerine erişimin engellenmesi yönünde yeni tedbirler hazırlanması dikkati çekiyor. Diğer yandan Rusya’nın saldırılarının devam etmesiyle yaptırmaların kapsamları da giderek genişleneceği söyleniyor. Son olarak ABD, İngiltere, Kanada ve AB ülkeleri uygulanacak ilave ekonomik yatırımlar konusunda uzlaştı.

Özellikle finans, enerji, ulaşımla birlikte ticari ve bireysel kısıtlamaları da içeren çok sayıda yaptırımı yürürlüğe girmesiyle beraber Rus rublesi hızla değer kaybetmeye başladı. ABD, yaptırımlarının Rusya’daki banka varlıklarını yüzde 80 oranında etkilediğini açıklarken AB yetkilileri ise kendi yaptırımları için bu oranın yüzde 70 olduğunu söylüyor.

Öte yandan BP, Apple, Twitter, Facebook, Google, H&M, Burberry, Disney ve Netflix gibi dünya çapında faaliyet gösteren şirketler de teker teker Rusya pazarından çekilme kararı aldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: 9 Bin 166 Rus Askeri Öldü

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna topraklarına saldıran işgalci Rus güçlerinin 9 bin 166 asker kaybettiği bildirildi. Açıklamada, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan 9 bin 166 askerin öldüğü, Ukrayna ordusunun Rusya’ya ait 33 uçak, 37 helikopter, 251 tank, 939 zırhlı araç, 105 top ve 2 hafif sürat teknesini imha ettiği belirtildi.

Rus güçlerinin ayrıca 50 roketatar sistemi, 404 araç, 60 yakıt aracı, 18 hava savunma sistemi ve 3 İHA kaybettiğinin aktarıldığı açıklamada, bu rakamlara devam eden çatışmalara ait bilgilerinin dâhil edilmediği kaydedildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise şimdiye kadar 498 Rus askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlık 1597 askerin ise yaralandığını açıkladı.

Diğer taraftan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ukrayna’da Rus işgalinde şimdiye kadar 331 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Ukrayna’da insan hakları ihlallerine karışan Rus yetkililer hakkında soruşturma açılması talebini kabul eden BM İnsan Hakları Konseyi, Rusya- Ukrayna çatışmalarında hayatını kaybeden sivillere ilişkin bilgi de paylaştı. Buna göre, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından bu yana ülkede 331 sivil hayatını kaybederken 675 sivil ise yaralandı.

Zelenskiy’den NATO’ya Sert Tepki: “Bu Günden İtibaren Ölenlerin Hepsi Sizin Yüzünüzden Ölecek!”

Rus işgalinin başlangıcından bu yana başkent Kiev’de olan Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada NATO’nun Ukrayna’nın hava sahasının kapatılması konusundaki tutumuna tepki gösterdi.

NATO’nun bilinçli bir şekilde Ukrayna hava sahasını kapatmadığını söyleyen Zelenskiy, “Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek!” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, bir diğer konuşmasında ise halen Ukrayna’da olduğunu belirterek, “Kiev’deyim. Kimse hiçbir yerden kaçmadı” dedi.

Rus ordusuna karşı 9 gündür şiddetli bir savaş verdiklerini ve kentlerinin, insanlarının, yok olduğunu söyleyen Zelenskiy, “Ukrayna’daki sivil can kayıplarından bu günden itibaren NATO da sorumludur” dedi.

Haber: Ali Demir

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı ve Wallpaperaccess

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31