Sanata Dokunan Ayaklar

Serebral Palsi hastası sanatçı Ayşe Aydın, sadece ayaklarını kullanarak birçok eser ortaya çıkarıyor. Yağlı boya tablolardan ufak ufak işlenmiş takılara kadar emek isteyen bu eserlerini yaparken doğaya katkıda bulunmak adına ise geri dönüşüm malzemelerinden yararlanıyor.

Otuz yedi yaşındaki sanatçı Ayşe Aydın, doğuştan Serebral Palsi hastası ve kollarını kullanamıyor. Yalnızca ayaklarını kullanarak ise birçok alanda eserler üretiyor. Ellerini kullanamayan Aydın, evde sıkıldığı bir süreçte ayaklarını kullanarak takı yapmaya başlıyor. Ayaklarını önce takı yapmak için kullandığını söyleyen Aydın, 2011 yılından beri birçok alanda esere imza atıyor. Hobi olarak başladığı sanatta zamanla ilerleme kaydeden sanatçı, sanatını bir zaman sonra gelir kaynağı haline getiriyor. 

Öğrenmekten Vazgeçmiyor

Azmini hiçbir zaman kaybetmeyen ve öğrenmeye olan sevgisiyle birçok alanda kendini geliştirmeye devam eden sanatçı Aydın, okuma yazmayı Antalya’da öğreniyor ve üç yıl içerisinde ilkokul, ortaokul ve liseyi bitiriyor. Üniversite okumanın hayalini kuran ve El Sanatları Bölümü okumak istediğini belirten sanatçı, bilgisayar kullanmayı da kendi azmiyle öğrendiğini ve bu konuda kendini geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Ablası Gülümser Yalçın, “Kardeşim eserlerini ellerini değil, ayaklarını kullanarak yapıyor. Bu hastalığa doğduğundan beri sahip. Kardeşimi olabilecek en iyi seviyeye getirmeye çalıştık. Toplumdan hiç dışlamadık, sık sık dışarı çıkardık. Bunun sonucunu aldığımızı düşünüyorum. Engellileri lütfen eve bağlamayalım” diyerek, kardeşinin Rehabilitasyon Merkezinde katıldığı atölye çalışmalarında gördüklerini eve gelip tekrar tekrar denediğini, araştırmayı ve öğrenmeyi çok sevdiğini ifade ediyor.

“Eserlerimde atık malzemelerden yararlanıyorum”

Eserlerini yaparken her türlü malzemeden yararlandığını söyleyen Aydın, “Bunlar genellikle atık malzemeler oluyor. Taşları, dantelleri, ipleri, kapakları ve kağıtları eserlerimde kullanmayı seviyorum” diyor. Birbirinden bağımsız parçaları bir araya getirerek eserlerini oluşturmayı sevdiğini ama en çok resim çizmekten hoşlandığını da belirten sanatçı Aydın, resimlerini yaparken fırçaları ayakları ile ustalıkla kullanabiliyor. Resimlerinde minik noktaları sık sık kullanan Aydın, ağaçlara ve sevdiği sanatçılara yer vermeyi de unutmuyor. 

“Yetenekli Ayaklar” Sergisini Açtı

Kendisi gibi engelli insanların kendilerine inanması gerektiğini söyleyen Aydın, “Engelliler yapamaz diye bir şey yok, herkes yapabilir. Ailem bana inandı, anne ve babam beni hiç engellemedi hep destek oldular. Ailem öldükten sonra ablam ve abim beni yalnız bırakmadı ve desteklemeye devam ettiler” sözleriyle yalnız olmadığını ifade ediyor.

Aynı zamanda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 90 eserini Antalya’da sevenleriyle buluşturan sanatçı Ayşe Aydın’ın taş boyama ve yağlı tablo çalışmaları gibi birçok eseri, 7 gün boyunca sanat severlere sergilendi. Doğa için geri dönüşüm malzemelerini de eserlerinde kullanan Aydın, çok sevdiğini belirttiği sanatçı Barış Manço tablosunu da serginin en güzel köşesinde gösterime sundu. Sergilediği eserlerinin tamamını iki yıllık pandemi sürecinde yaptığını belirten Aydın öğrenmekten ve üretmekten vazgeçmeyeceğini, kendisi gibi engelli olan bireylere ilham olmayı kendilerine inanmalarını sağlamayı ve başarabileceklerini göstermeyi istediğini ifade ediyor.

Haber ve Fotoğraf: Neslihan Memiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31