Sanayiye Kadın Eli Değdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde geliştirilen “Sanayide Kadın Eli” projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda sanayide çalışan mavi yakalı kadınlar deneyimlerini anlatırken geleceğin sanayici kadınları olan Antalya Organize Sanayi Teknik Koleji’nde okuyan öğrenciler de katıldı.

Sanayide mavi yakalı çalışan krizini çözmek için hayata geçirilen “Sanayide Kadın Eli” projesinin lansmanı Antalya OSB Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet binasında gerçekleştirildi. Program, kadınların sanayide yaptıkları çalışmaları konu alana kısa film gösterimi ile başladı.

“Antalya’da Sanayi Çalışanlarının Yüzde 30’u Kadın”

Antalya OSB Kadın Komisyonu Başkanı Canan Keskin Gürkan, “Antalya OSB’de yaklaşık 23 bin kişi çalışmakta. Bunun yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşmakta” dedi. Kadınların güvenlikten, kaynağa, kadar her alanda görev aldıklarını söyledi.

Sanayide Tırnağı Ojeli Arkadaşlarımla Çalışıyorum

Proje kapsamında aldığı eğitim sonrasında sanayide çalışmaya başlayan 2 çocuk annesi Emine Balseven, kadınların çoğunlukta olduğu bir ortamda çalışmanın kendisini rahat hissettirdiğini söyleyerek. “Elinde ojesiyle, makyajından ödün vermeden testerenin başında kasa kesen arkadaşlarım var” şeklinde konuştu.

“Biz Ödül Alırken Erkekler Oturuyordu”

En genç sanayici adayları olan Antalya OSB Teknik Koleji öğrencileri Sedef Sedefoğlu ve Naz Arpagünü eğitim alırken yaşadıkları deneyimleri Akil Haber Ajansı’na anlattı. Okulda erkek öğrencilerin kendilerini küçük gördüklerini belirten Sedef Sedefoğlu, “Erkeklerin söyledikleri bizim umurumuzda değil. Hayallerinizin peşinden gidin” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Akil Haber Ajansı’na konuşan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, teknik liselerde eğitim gören ve sanayide istihdam edilecek öğrencilerin sayısının artmasını hedeflediklerini belirterek, “Teknik kolejimizde kız öğrenci sayımız artıyor yüzde 6’lardan başladık bugünkü hedefimiz yüzde kırk öğrenciyi istihdam etmek” dedi.

Antalya’da hayata geçirilen projenin tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor.

Haber: Emre Gürlemiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31