Sevenleri Türkan Saylan’ı Unutmadı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan 88. doğum gününde Antalya Expo Park’ta bursiyerler ve gönüllülerinin katılımıyla anıldı. Anma etkinliğine Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden keman sanatçısı Demet Emen ve Değirmenönü Sanat Merkez eğitmeni Natalya Kırca da katıldı.

Çağdaş Yaşama Destekleme Derneği (ÇYDD) Antalya Şube Başkanı Can Eldeniz, Türkan Saylan için “Türkan Saylan, kimsenin dokunmak istemediği yaralara dokundu. Kardelenler, baba beni okula gönder, Anadolu’da bir kızım var, öğretmen olacak gibi projeler gerçekleştirdi .Hep çağdaş, laik, Atatürkçü bir gençlik hedefledi. Tüm hayatını bu yolda harcadı. Bizler de bundan sonrası adına gençlerimize elimizden gelen desteği sağlayarak onları bilinçlendirmeye çalışacağız” dedi.

Türkan Saylan’ın tek hedefinin bilinçli bir toplum, bir gençlik yetiştirmek olduğunu belirten Eldeniz, “Türkan Saylan bu toplumda örnek alınabilecek en başarılı kadınlardan biridir. Gençliğe bıraktığı bu mirası ileri taşımak bizlerin görevi. Ben de zamanında bursiyerdim ÇYDD’de, mezun olduktan sonra da gönüllü olarak destek vermeye devam ettim. Bu yönüyle hepimizin ÇYDD ve Türkan Saylan hocamıza borcumuz var. Laik, cumhuriyetçi, çağdaş ve yenilikçi bir Türkiye için durmadan çalışmalıyız. Ancak bu şekilde hocamızın emeğinin karşılığını verebiliriz. Unutmayın ki Türkan hocamız son demlerini bile bu ülkenin aydınlık yarınları için harcamıştır. Bizler de bu bakımdan çalışmak zorundayız” diyerek  gençlerin Saylan’ın yolunda ilerlemeleri gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Kimsenin Görmek Dâhi İstemediği Yaraları İyileştirdi

ÇYDD Antalya Şube Gençlik Kolaylaştırıcısı Makbule Ayat, “Türkan Saylan, cüzzamla mücadele eden insanların toplum tarafından dışlandığını ve bu yüzden yalnızlaştıklarına şahit oldu. Kimsenin görmek istemediği, tanımak istemediği insanlara sarılıp ellerinden tuttu. Kimsenin görmek dahi istemediği yaraları iyileştirdi. Köylerde cüzzamlı hastaları muayene ederken tek sorunun hastalık olmadığını, köyde kız çocuklarının okula gönderilmediğini fark etti. Kendisine ulaşan kaymakamın cüzzam dışında bölgede kız çocuklarının eğitimine de ihtiyaç olduğunu söyleyen Saylan, öğrencilere burs verilmesini isteyerek şu anki ÇYDD temelleri atılmış oldu. Bu öğrencilerden biri de benim” şeklinde konuştu.

Saylan’ın cüzzama çare bulmasının yanında kendisinin de hastalıklarla boğuştuğu bir yaşamı olduğundan söz eden Ayat, “Türkan hocamızın en büyük savaşı hastalıklarla olmuş. Evet cüzzama çere bulmuş ama kendisi meme kanserine yenik düştü. Açılış konuşmasına o süreçte tekerlekli sandalyeye çıkmış bir hekim o her şeyden önce. Bunu da unutmamak lazım. İçi bilimle dolu bir insandı. Tekerlekli sandalyeyle bile gençlik için azimle çalışan hocamız için bizler de durmadan devam etmeliyiz. Yoruldum deme lüksümüz olmamalı” diyerek sözlerine son verdi.

Türkan Hocamızın yetiştirdiği gençlik, yolundan şaşmadı”

Türkan Saylan’ı anma etkinliğinde duygularını paylaşan bir diğer isim de Antalya Devlet ve Opera Balesi keman sanatçısı Demet Emen oldu. Geceye kemanıyla renk katan Emen, “Türkan Saylan Türkiye için çok önemli bir isim. Böyle bir gecede sahnede olduğum için çok mutluyum. Bu gece Türkan hocamız için özel olarak sahnedeyiz. O yüzden heyecanım ve mutluluğum daha da arttı keman çalarken. Zaman zaman duygulandığım anlar oldu. Bu etkinlikte özellikle bulunmamızı istedikleri için çok mutluyuz. ÇYDD gençlerimiz için çok fayda sağlayıcı bir konumda. Gençlerin elinden tutan, onlara maddi- manevi desteği sağlayan bu kurum olmanın ötesinde onları yaşama hazırlayan bir eğitim yuvası. Sanat etkinliklerine devam etmek istiyoruz. Umarım tekrardan bir arada olacağımız projelerde yer alırız. Bu güzel ve değerli derneğin bir ferdi olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Geceye özel bir program hazırladıklarını söyleyen Demet Emen, klasik müzik, eserlerini seslendirdi. Keman ve viyola için düzenlenmiş eserleri seslendiren Demet Emen, “Bu etkinliklerin devamını diliyoruz. Böyle bir derneğin kurulması çok önemli. Sanat etkinliklerine öğrencilerin bu derece ilgi göstermesi çok güzel. Çok yoğun bir katılım vardı. Türkan hocamızın yetiştirdiği gençlik yolundan şaşmadı” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 2 saat süren anma etkinliği, sahne alan sanatçılara çiçek takdimi ile sona erdi.

Haber: Ezgi Kuluğ

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31