Sevginin Gücüyle Kanseri Yendi

Uzun yıllardır kanser hastalığıyla savaşan Sevcan Dilek’in hayat hikayesi merak uyandırdı. Eşiyle birlikte hastalığı atlatan Sevcan Dilek’in hikayesi amansız hastalıkla mücadele eden herkese umut ışığı oldu. Mücadelesiyle ile pek çok kişiye ilham olan Dilek, hastalığın pençesine kapılan herkese şu sözlerle seslendi, “Yaşama tutunsunlar. Yaşamak gerçekten güzel” dedi.

Eşinin sevgisinin kendisinin en büyük motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen Sevcan Dilek, hastalık süresince yaşadığı zorlukları anlattı. Kemoterapi süresince önüne birçok engel çıkan Dilek, pes etmedi. Çocuklarıyla dahi arası açılan Dilek, yaşama sıkı sıkıya tutundu. Doktorların bile yüzde 5 yaşam şansı verdiği kadın, “Öleyim gitsin” diye düşündüğü esnada hayat önüne fırsatlar çıkardı. Dilek’in hayata tutunma serüveni yol gösterici oldu.

Yüzde 5 Şans Verildi

Sevcan Dilek hastalığıyla uzun yıllardır cebelleştiğini aktararak, “Hastalığımı ilk fark ettiğimde çalışıyordum. Sağ tarafım kötü durumda. Göğsümde port cihazı takılı. Doktor beni odasına çağırdı yüzde 5 yaşama şansım olduğunu söyledi. Çocuklarım ameliyat olmamı istemedi. Ama ben ameliyat olmak istedim. O dönem biraz psikolojim bozuktu ‘öleyim gitsin’ dedim. Böyle düşünerek ameliyata girdim ama yaşıyorum. Gerçekten çok zor şeyler yaşadım. Ama atlattım iyiyim şu anda. Benim şu anda hastalığımın hiçbir nüksü yok. 3 yıldır hastalığım nüksetmiyor” ifadeleriyle mücadelesini anlatmaya başladı.

Bütçem Sıfırdı

Kemoterapi sürecinden bahseden Dilek, “İlk kemoterapiye girdiğimde çok zorlandım. Ölüyorum sandım. Kemoterapi gerçekten çok zor bir şey. Ameliyattan sonra çeşitli hastalıklar yaşadım. Safra keseme 2 kere stent takıldı. 3’üncü stendi takarlarsa masada kalacağımı söyledi doktorum. Bir cihaza girmem gerektiğini belirten doktorum cihazın ise tek bir hastanede olduğunu ve ücretinin 25 bin olduğunu söyledi. Bütçem sıfırdı. Ben bunu karşılayamazdım. Araştırmalarım sonucunda Kocaeli’nde bu cihazı ücretsiz bir şekilde kullanılabildiğini öğrendim. Oraya gittiğimdeyse bana 7 bin 500 TL tutarında bir fatura çıkardılar. Bir sürü borca girip bir şekilde parayı halledebildim. Ameliyat olduktan sonra hiçbir belirti görmedim. Üç sene bitti 4’üncü senedeyim. 450 tane dikişim var. Hastalığı atlattıktan sonra kilo aldım. Kaşlarım bile yoktu onlar da çıktı” yaşadığı zorlukları anlattı.

Kızlarımı Kaybettim

Sevcan Dilek, şu anki eşinin 2. evliliği olduğunu vurgulayarak “Tekrar evlendiğim için kızlarımı kaybettim. Benimle görüşmüyorlar. Boşandıktan sonra baba evine döndüm. Üç ay orada kaldım ama yapamadım. Kızlarım için eski eşimin evine geri geldim. Boşanmadan önce uzun zaman düzelmesi için bekledim. Çocuklarım küçükken boşanmadım ben. Onlara hiçbir şey sezdirmedim, anlatamadım. Ama bunlara rağmen kötü ben oldum. Görüşmüyorlar benimle. Çocuklarımla böyle olmamıza üzülüyorum. Bazen hayaller kuruyorum, ‘zil çalsa kapıyı açınca çocuklarımı karşımda görsem keşke’ diyorum. Gerçekten kızlarımla görüşmeyi çok istiyorum. Ama hiçbir şekilde görüşmüyorlar benimle. Bir insan durduk yere yuvasını yıkar mı? Eski eşim madde bağımlısıydı. Çocuklarım gelirlerse ben buradayım. Yerleri iyi olsun. Kendilerine iyi baksınlar. Başlarına bir şey gelse ilk ben koşarım” ifadelerine kullandı.

Eşim Üzerime Titredi

Eşiyle tanışma hikayelerinden bahseden Dilek, “Babam beyin ameliyatı olmak için hastaneye yatmıştı. Hastanede asansörden indim eşimi gördüm.  Orada karşılaştık ilk kez. Daha sonra sürekli konuşmaya başladık. Biz eşimle tanıştığımızda ben hala hastaydım. Benimle tanışmadan önce ortak tanıdıklardan benim zaten hasta olduğumu duymuş. Bana herkes ölecek gözüyle baktı. Eşim ise üzerime titredi. Bir yerim ağrıyınca acaba yeniden mi hasta oluyorum diye düşünüyorum eşim hemen ‘öyle deme’ diyor. En ufak hastalığımda beni hemen hastaneye götürüyor. Ben eşimi evlendikten sonra tanıdım. Biz evlenmeden 1 ay önce tanıştık. Eşim psikolojik olarak bana çok destek oldu” şeklinde konuştu. Diğer kanser hastalarına seslenen Dilek, “Kemoterapi denilince insan biraz korkuyor. Korkmamak lazım. Yaşama tutunsunlar. Yaşamak gerçekten güzel. İnşallah karşılarına güzel insanlar çıkar” ifadelerine yer verdi.

Haber: Azra Acar

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31