Sezai Karakoç Şiirleriyle Anıldı

Antalya Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’nde şair Sezai Karakoç anısına şiir dinletisi gerçekleştirildi. Gençler şairin birçok şiirini kendi yorumlarıyla seslendirdi.

Geçen yıl hayatını kaybeden Sezai Karakoç anısına, Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen şiir dinletisi Karakoç’un hayatından kesitlerin anlatılması ile başladı.

Gecede Karakoç’un Türk şiirinde sahip olduğu poetikasından da bahsedildi. Şairin şiirlerinin geleneksel şiire de yaklaştığı ancak dilinin farklı olduğu modern şiirin diliyle şiirlerini yazmadığı anlatıldı. Poetikasını anlattığı ikinci yazının soyutlamayla ilgili olduğu, nitekim modern sanatın genel anlamda soyutlamaya dayandığı bilgisi paylaşıldı.

Şiir, deneme, düşünce yazısı, hikâye gibi birçok alanda eser veren Karakoç’un en ünlü şiiri olan Mona Rosa ile gecenin ilk dinletisi gerçekleşti. Sahnede şiiri seslendiren öğrenciye seyircilerin arasındaki diğer öğrenciler eşlik etti. Birçok farklı isimden dinlenilen Mona Rosa’nın hikayesi ise yine öğrencilerin dilinden anlatıldı.

Gıyaseddin Keyhüsrev Anadolu Lisesi Müdürü Mahsum Emre de Necip Fazıl Kısakürek’in Zindandan Mehmet’e Mektup şiirini seslendirerek gençlere dinletide eşlik etti.

Dinleti seyircilere dağıtılan Karakoç şiirlerinden kesitlerin yazılı olduğu hediye dağıtımı ile sonlandı.

Haber – Fotoğraf: Neslihan Memiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31