Sinema Öğrencisi Hekimden Film Festivalinde Acil Müdahale

Bu yıl 58’incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde dün akşam özel gösterimle izleyiciyle buluşan Kürtaj filminin gerçekçi tıbbi sahneleri bazı izleyicilerin baygınlık geçirmesine sebep oldu. Bayılan sinemaseverlere, filmi izleyenler arasında bulunan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisi Dr. Özgür Çağaç’ın da içinde olduğu hekimler müdahale etti. 

Atatürk Devlet Hastanesi Kardiyoloji servisi uzman hekimi Dr. Çağaç, izleyicinin birçok gerçekçi kürtaj sahnesi ve kan içeren tıbbi sahnelerden etkilenebileceklerini belirtti. Akil Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada Dr. Çağaç, “Muhtemelen ortastatik hipotansiyon (ayakta dururken oluşan düşük tansiyon) yaşadılar, ilk müdahale ile ayaklarını yukarı kaldırdığımızda bilinçleri geri geldi” dedi. 

Bayılan  İzleyiciler Gözetim Altına Alındı

Dr. Çağaç’ın da bulunduğu hekimlerin ilk müdahalesinden sonra bilinçleri yerine gelen izleyiciler festivalin sağlık sponsoru olan hastanenin sağlık çalışanları tarafından gözetim altına alındı.

Filmin ilk yarısında iki izleyicinin bayılması üzerine 45 dakika ara verilen film, sinemasever hekimlerin bayılan izleyicilere ilk müdahalesinin ardından kaldığı yerden devam etti. İkinci yarıda iki kişinin daha bayılmasıyla film bir kez daha durduruldu. Annie Ernaux’un aynı isimli yarı otobiyografik romanından uyarlanan Kürtaj filmi, gerçekçi ve çarpıcı sahneleriyle birçok kişiyi etkiledi. Bu gerçekçi sahnelere dayanamayan birçok seyirci de filmi yarıda bırakarak gösterim alanından ayrıldı. 

 

Haber: Neslihan Memiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31