Yörük Ateşi Antalya’da Yandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali ilk günden büyük ilgi gördü. Kurulan çadırlarla geçmişe yolculuk imkanı sunan festival, halk oyunları gösterileri, atlı gösteriler, yörük ürünü sergileri, konserler gibi çeşitli görsel şovlarla da büyük beğeni topladı. Antalya’da üç gün sürecek olan festival, Cumhuriyet Meydanında temsili yörük göçü yürüyüşüyle başladı.  Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan gibi ülkelerin yer aldığı yörükler de yöresel kıyafetleriyle develer üzerinde kortej geçişi yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivale 29 ülke katılım sağladı.

Yörük Kültürünün Tüm Renkleri Bir Arada

Aksu İlçesi At Çayırı Mevkii’nde yaklaşık 400 dönüm alan üzerine kurulan festival alanında yörükler, bir yandan kurulu çadırlarda kendi yemeklerini, yöresel elbiselerini, gelenek ve göreneklerini tanıtırken festival alanının bir başka noktasında ise atlı cirit, at üzerinde güreş ve Türk dünyasından çeşitli halk oyunları renkli görüntülere sahne oldu.

Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu açılış konserini verdi.

Yörüklerin Resim Sergisi

Küratörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Sağ’ın üstlendiği resim sergisine, yurt içinden ve yurt dışından çoğunluğu yörük olan sanatçılar katıldı. Sergiye vatandaşların ilgisi büyüktü.

Kubat, Zara ve pek çok yerel yörük sanatçının sahne alacağı festival, atlı gösteriler, savaş mizanseni ve okçuluk yarışları gibi etkinliklerle 8 Mayıs akşamına kadar devam edecek.

Haber: Emre Gürlemiş

0

Misyon

Vizyon

İletişim

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR BULVARI KONYAALTI / ANTALYA
Tel: 0 242 310 15 30
Tel: 0 242 310 15 31